НОВИНИ

Вицепрезидентът в музея „Гети“ в Лос Анджелис: Българската история е показала, че по-силни от копието са книжовността, културата и духовността

2024-11-04 09:59:00
Илияна Йотова откри изложбата на тракийските съкровища, която се провежда под нейния патронаж
 
България е с една от най-старите държавни традиции в Европа, стара земя с много наслоени култури, много влияния. Българската история е показала, че можеш да сложиш победата на върха на копието, но по-голяма е победата на книжовността, културата, духовността. Българите сме горди носители на духовност и култура. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова се обърна към 500-те души, събрали се на откриването в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис на изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“. Над 90% от всички експонати в изложбата, която се провежда под патронажа на вицепрезидента, са български артефакти. 14 български музея участват с над 150 предмета в експозицията, която ще продължи до 3 март 2025 г. Съорганизатори на изложбата са Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките и Министерството на културата.
 
„Когато преди няколко години в моя кабинет в София директорът на музея „Гети“ д-р Тимъти Потс  и неговият екип ми представиха идеята си, веднага ме спечелиха за свой съюзник. И седем години по-късно този мащабен проект е факт“, посочи вицепрезидентът. Йотова благодари за усилията на Националния исторически институт с музей при Българската академия на науките, като изтъкна, че той е лидер в археологическите проучвания в Югоизточна Европа, сред водещите научни центрове в цяла Европа. Вицепрезидентът подчерта и съдействието на Министерството на културата. 
 
„Най-важната мисия на тази изложба е да не се прекъсва връзката между поколенията, да се пази знанието за човешкия род. Изложбата показва не само изящни предмети, а философията на един народ с изключително висока духовна култура. Най-древното послание е, че човекът е силен, когато е заедно с другите, тогава всяка трудност отстъпва“, отбеляза Илияна Йотова.
 
В приветствието си вицепрезидентът посочи, че през 1972 г. в България е създаден първият в света специализиран Институт по тракология. Тя цитира думи на неговия дългогодишен директор и световноизвестен учен проф. Александър Фол – „Духът е унизен тогава, когато не може да се съпостави с друг дух, а трябва да се съпостави със силата на мускулите“. „За съжаление, днес духът често среща грубата сила на мускулите. Но няма мускули, които могат да победят духа – това ни е завещала историята“, подчерта Йотова. Вицепрезидентът подари на директора на музея реплика на ритон от Панагюрското съкровище.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Йотова: Кирилицата и българската култура трябва да бъдат достояние на целия свят

26 март 2026 | 14:02
Животът на кирилицата продължава и в дигиталния век, стига ние да бъдем нейни пазители, посочи държавният глава на заключителното заседание на третия Международен форум за кирилицата

Президентът: Имаме нужда от повече духовност в дигиталното време, в което живеем

25 март 2026 | 21:09
Илияна Йотова приветства гостите на концерта на квартет „Светоглас“, който се проведе в Музея за християнско изкуство, разположен в криптата на катедралния храм-паметник „Александър Невски“

Президентът Илияна Йотова: Родената в България кирилица безспорно има своето бъдеще в дигиталния век

25 март 2026 | 12:12
Наша мисия е да се чува по-високо в света гласът на славянската древна култура, на българистиката и на българския език, заяви държавният глава на организирания по нейна инициатива Международен форум за кирилицата „Духовното наследство в дигиталния век“

Илияна Йотова се срещна с новото ръководство на Националното представителство на студентските съвети

24 март 2026 | 17:05
В рамките на разговора бяха обсъдени редица теми, които касаят обучението на младите хора

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки