НОВИНИ

Вицепрезидентът Йотова откри в Рим 17-ия фестивал за българско кино

2024-06-22 10:40:00

Вицепрезидентът Илияна Йотова откри в Рим 17-ото издание на „Празник на българското кино в Рим“. Събитието е важна част от културния календар на италианската столица, очаква се с нетърпение както от българите в Рим, така и от италианската публика, и дава среща на представители на артистичния свят. Фестивалът, който продължава до 23 юни, се организира от Българския културен институт в Рим с подкрепата на българското посолство, както и на Министерството на културата и Националния филмов център.

„Човек съществува единствено в това, което прави. Тези думи на великия Федерико Фелини показват природата на твореца – да предизвика, да се бунтува, с талант и майсторство да предава на другите всичко, което носи творческата му душа“, обърна се вицепрезидентът към присъстващите. Тя специално благодари на създателката на филмовия фестивал Жана Яковлева за енергията и амбицията да показва българския талант и да дава кураж и самочувствие на българските творци.

„След години на затишие българското кино преживява своя Ренесанс, става все по-интересно и завладяващо“, изтъкна Илияна Йотова. Тя обрисува многоцветната палитра от представяните филми, които засягат специфични български проблеми, но поставят и големи човешки теми. „От грозното и смешното до красивото и сериозното, от вечните човешки ценности като любов и доброта, през конфликти и омраза до вечния стремеж за щастие и ценността на живота“, посочи вицепрезидентът. „Най-важното – да искаш да познаваш необятната човешка душа и този, който е до теб, да искаш да го разбираш и заедно да вървите напред“,  подчерта Йотова.

Програмата на „Празника на българското кино в Рим“ включва: „Диада“, реж. Яна Титова; „Уроците на Блага“, реж. Стефан Командарев; „Майка“, реж. Зорница София; документалната поредица с реж. Георги Тошев „НепознатиТЕ“ – „Христо завинаги“ и „Чапа срещу Фелини“; „Ваймар експрес“, реж. Милена Фучеджиева.

По-рано вицепрезидентът посети Българския културен институт в Рим, който се намира в къщата на големия оперен бас Борис Христов. Жана Яковлева – дългогодишен директор на института и понастоящем част от екипа на института, подкрепи идеята на Илияна Йотова за създаването на Български национален културен институт по примера на Гьоте институт, Сервантес и т.н. Нашата страна е единствената в Европейския съюз, която няма такава институция.

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Румен Радев: Младите хора на България притежават чувство за достойнство и дълг, което заявиха смело и открито

17 декември 2025 | 17:05
Държавният глава се срещна с участници в стажантската програма на Администрацията на президента през 2025 г.

Президентът проведе консултации с парламентарната група на „Има такъв народ“

17 декември 2025 | 13:01
Президентът Румен Радев проведе консултации за съставяне на правителство с представители на парламентарната група на „Има такъв народ“ (ИТН). Срещата на държавния глава, в която участва вицепрезидентът Илияна Йотова, е в изпълнение на чл. 99, ал. 1 от Конституцията с политическите сили в 51-вото Народно събрание.

Президентът проведе консултации с представители на „БСП – Обединена левица“

17 декември 2025 | 12:12
В съответствие с чл. 99, ал. 1 от Конституцията държавният глава провежда консултации с политическите формации в 51-вото Народно събрание. В разговора участва и вицепрезидентът Илияна Йотова.

Държавният глава проведе консултации с представители на парламентарната група на „ДПС – Ново начало"

16 декември 2025 | 13:01
В изпълнение на чл. 99, ал. 1 от Конституцията държавният глава проведе консултации с представители на четвъртата по численост парламентарна група в 51-вото Народно събрание „ДПС – Ново начало“. В срещата участва и вицепрезидентът Илияна Йотова.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки