НОВИНИ

Президентът: Участниците в изборите дължат отговор защо изгониха гражданите от урните и защо се стигна до дълбока пропаст между българите и политическите партии

2024-06-12 13:04:00

Очаквам участниците в изборите да направят много задълбочен и откровен анализ защо изгониха гражданите от урните, защо се стигна до тази дълбока пропаст между българите и политическите партии. Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти, помолен да коментира проведените у нас предсрочни избори за Народно събрание и за Европейски парламент.

„Отказът на мнозинството български граждани да вземат участие в тези избори е ясен показател, че те не се идентифицират с предизборните послания“, посочи държавният глава и даде пример с активно разгърнатия по време на предизборната кампания черен пиар, както и с дълбоките противоречия в поведението и действията на партиите след изборите. „В една парламентарна република от политическите партии, спечелили изборите, зависи как ще се развива държавата оттук нататък – тяхна е отговорността и те не могат да избягат то нея“, подчерта Румен Радев.

В отговор на въпрос държавният глава отбеляза, че провалът на системните политически партии и изхабяването на политическия модел тласкат все повече български граждани към наказателен вот и към търсене на алтернатива. По думите на президента всяка нова партия, която прекрачи българския парламент, трябва да разкрива и отстоява своите позиции и роля в Народното събрание.

„Не коментирам паник атаките на който и да е политически лидер, тук думата има медицината“, заяви държавният глава, запитан за твърдения, отправени по негов адрес от председателя на Движението за права и свободи. В отговор на въпрос, кога планира провеждането в президентската институция на консултации за съставяне на правителство, Румен Радев припомни, че голяма част от лидерите към момента отсъстват. „Едните се скриха във фейсбук, другите се разбягаха по селата и хванаха гората. Чакам ги да се върнат“, каза още президентът.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Илияна Йотова в Сухиндол: Местната власт е стабилна, с отговорно и държавническо поведение

19 декември 2025 | 18:06
Вицепрезидентът беше гост на честването на 55-годишнината от обявяването на Сухиндол за град

Вицепрезидентът: Виждам у хората голямо желание със своя глас да променят управлението в България

19 декември 2025 | 18:06
Не бива да превръщаме институциите в места, които работят за нечии лични интереси или против други личности, категорична е Илияна Йотова

Държавният глава ще връчи първия мандат за съставяне на правителство след Нова Година

19 декември 2025 | 12:12
Крайно непочтено и наивно е да обвиняваш и да наказваш финансово хората на протеста с надеждата да ги настроиш срещу своите политически опоненти, заяви президентът Радев

Президентът проведе консултации с представители на парламентарната група на „Величие“

19 декември 2025 | 12:12
Разговорът, в който участва и вицепрезидентът Илияна Йотова, е в съответствие с чл. 99, ал. 1 от Конституцията и с него приключва кръгът от консултации с политическите формации в 51-вото Народно събрание

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки