НОВИНИ

Вицепрезидентът: Българското читалище носи светлината на кандилото пред иконата и никой не може да я загаси

2024-05-23 22:13:00

Илияна Йотова беше гост на 130-годишнината на читалище „Св. св. Кирил и Методий“ в Тополовград

Читалището носи особена светлина, на кандилото пред иконата, която никога не гасне и никой не може да загаси. За съжаление, днес хора без биография, но с мимолетна власт, твърдят, че българските читалища са само история. Със силен глас им казваме, че едно българско читалище никога не може да бъде затворено с катинар, обратното означава да заключим душите си на българи. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова приветства участниците и гостите на тържествения концерт по случай 130-годишнината на читалище „Св. св. Кирил и Методий“ в Тополовград. За активната дейност за съхранение и разпространение на българската духовност и култура Йотова връчи на читалището почетния плакет на вицепрезидента. Илияна Йотова беше удостоена от читалищното настоятелство с плакет за изключителен принос и посветеност на читалищното дело в Тополовград.

„Мъдри държавници са знаели, че след Освобождението с просвета и култура ще създадат Третата българска държава. Два пъти изтривана от световната карта, България е възкръсвала чрез духовността, просветата и културата. Когато тук са дошли османските орди, българите не са пазили скъпите накити и дрехи, а книгите в манастирите. Благодарение на вярата, словото и книжовността оцеляваме през вековете“, посочи вицепрезидентът.

„За 130 години много хора, отдадени на познанието и културата, са оставили своята диря в читалище „Св. св. Кирил и Методий“. Историята на българските читалища е историята на самочувствието ни на българи“, подчерта в приветствието си Йотова.

Вицепрезидентът поздрави присъстващите с предстоящия Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. „Княз Борис притежаваше прозрението на истински държавник и приюти гонените Кирило-Методиеви ученици, защото знаеше, че тези мъченици носят писменост, език, идентичност, цяла духовна империя. Учени от цял свят казват, че след гръко-византийската култура, след римо-латинската цивилизация идва една друга мощна духовна цивилизация – българо-славянската“, изтъкна Илияна Йотова, като отбеляза, че България малко популяризира тази култура по света. Тя посочи, че от тайните на духовното ни наследство черпим сила, за да разбираме днешния ден и да можем да чертаем бъдещето.

 

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Румен Радев проведе телефонен разговор с президента на Полша Карол Навроцки

22 август 2025 | 17:05
Румен Радев подчерта традиционните приятелски отношения между двете държави и изрази очакването си отличният и продуктивен диалог на най-високо равнище да продължи да се задълбочава

Президентът издаде указ за преназначаването на генерал-майор Емил Тонев за началник на Националната служба за охрана

20 август 2025 | 13:01
На основание чл. 98, т. 7 от Конституцията на Република България и във връзка с чл. 7, т. 1 и чл. 8, ал. 3 от Закона за Националната служба за охрана президентът Румен Радев издаде указ, с който преназначава генерал-майор Емил Тонев на длъжността началник на Националната служба за охрана

Наближава крайният срок за участие в инициативата на президента на Република България Награда „Джон Атанасов“ – 2025 година, насочена към млади изследователи в областта на компютърните науки

20 август 2025 | 09:09
Остават 3 седмици до крайния срок – 10 септември 2025 г., за участие в ежегодния конкурс за Наградата „Джон Атанасов“

Румен Радев: Преображенци подчиниха на волята си цяла епоха и я превърнаха в неугасващ урок по безстрашие и родолюбие

16 август 2025 | 23:11
Наследниците на тракийци стоят като щит срещу всеки опит за пренаписване на страниците на освободителните борби на Тракия и Македония, заяви президентът по случай 122-годишнината от Илинденско-Преображенското въстание в местността Петрова нива

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки