НОВИНИ

Румен Радев: Крайно опасно е гласовете за мир да се посрещат с изстрели

2024-05-18 13:43:00

Крайно опасно е страстите на войната между Русия и Украйна да се разпалват и в Европа, а гласовете за мир да се посрещат с изстрели. Опитът за убийство на европейски премиер от радикализиран фанатик заради подкрепата му за мира е показателен за последствията от насажданите нетърпимост към чуждото мнение и омраза. Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти в отговор на въпрос за опита за убийство на министър-председателя на Словакия Роберт Фицо.
 
Президентът определи като неприемливо в европейските общества да се насажда нетърпимост към чуждия глас и омраза и напомни, че отдавна е предупреждавал за разрастването на войната. „Неприемливо е продължаването на войната и невъзможната победа над Русия да се представят като единствено възможен изход“, допълни Румен Радев. По думите му, за насаждането на омраза в Европа са допринесли много политици, партии и медии с представянето на всеки различен глас като "проруски", което е не само крайно несправедливо, но води до тези негативни последствия.
 
„Всички кръвопролития започват с милитаристки призиви, които нямат място в Европа, и всеки опит страстите от войната и насилието да се пренасят тук не водят до нищо добро. За такива действия трябва да се търси отговорност“, каза президентът Радев.
 
Държавният глава отново призова за глас на разума и най-сетне за ефективни дипломатически усилия за мир и за приключване на войната в Украйна, а не за непрекъснато наливане на оръжие.  По думите му, независимо дали се доставя, или не въоръжение, изходът от военните действия ще е сходен, но разликата ще бъдат хиляди човешки жертви и опустошаването на Украйна, за чието възстановяване Европа ще трябва да помогне и плати. „Ако не се сложи край на тази война, Украйна ще е демографски унищожена и с напълно унищожена инфраструктура, индустрия, производства. Това ще бъдат изключително тежки последици не само за Украйна, а за цяла Европа“, каза Румен Радев и допълни, че всеки ден от военния конфликт е пагубен.
 
„Ние ще избираме на тези и на следващите избори между войната и мира и всеки наш гражданин е длъжен да си дава сметка за това“, заяви президентът, попитан за отражението на опита за убийство на Роберт Фицо върху вота.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Румен Радев се срещна с представители на чешката компания Aero Vodochody

16 юли 2025 | 16:04
В срещата участва и посланикът на Чешката република в Република България Мирослав Томан

Президентът Радев: Основното предизвикателство пред Въоръжените сили е как да трансформират по най-ефективния начин политическата воля и получените средства в адекватни отбранителни способности

16 юли 2025 | 16:04
Държавният глава се срещна на „Дондуков“ 2 с председателя на Военния комитет на НАТО адмирал Джузепе Каво Драгоне

На Българското военно гробище във Вуковар президентът Радев отдаде почит пред български офицери и войници, загинали в заключителната фаза на Втората световна война

15 юли 2025 | 15:03
Българският държавен глава благодари на хърватската държава за усилията да се съхранява паметта към загиналите

Президентът Радев и наши сънародници в Хърватия почетоха делото на Иван Вазов пред паметника на писателя в Загреб

14 юли 2025 | 19:07
Българите, живеещи в Хърватия, са активна част от съвременното хърватско общество, която с дейността си допринася за по-доброто име и доверие към България. Това заяви президентът Румен Радев пред наши сънародници в Загреб.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки