НОВИНИ

Вицепрезидентът към учители в български неделни училища: Мисията ви е огромна – да научите българчетата в чужбина да мислят на български и да знаят що е Родина

2024-03-14 19:29:00
 
Под патронажа на Илияна Йотова в Лисабон се провежда форум „Иновативни методи и материали за преподаване на българската история и география на България в българските училища в чужбина“
 
Огромна е вашата мисия – не само да научите на български език българчета, родени зад граница, но и да им да обясните що е Родина, да ги научите да мислят на български език, да познават големите български автори, българската литература и българската история. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова се обърна към учители в български неделни училища в чужбина от 15 държави, които участват във форума „Иновативни методи и материали за преподаване на българската история и география на България в българските училища в чужбина“. Събитието се провежда в Лисабон под патронажа на вицепрезидента. Организатори са Министерството на образованието и науката, Португалско-българската асоциация „Св. св. Кирил и Методий“ и едноименното Българско неделно училище в Лисабон, в партньорство с Асоциацията на българските училища в чужбина, Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Лисабонския университет.
 
В изказването си Илияна Йотова подчерта, че неделните училища са най-големият успех, най-видимият резултат в политиката с българите в чужбина. „Те се превръщат в своеобразни духовни центрове – там нашите сънародници се чувстват като общност, там се пази българското самосъзнание“, посочи вицепрезидентът. Тя отново призова за създаването на Български национален културен институт зад граница, който ще подпомогне и дейността на неделните училища. „Тази идея среща подкрепа в различни среди както в България, така и сред сънародниците ни в чужбина. За съжаление, все още липсва необходимата политическа воля в България“, заяви Йотова. Такъв институт ще привлича и интереса на чуждите граждани към българския език, традиции, култура и духовност.
 
„Не е лека задачата ни днес – да обсъдим как методите на преподаване на български език, история и култура се пренасят във времето, как отговарят на предизвикателствата на съвремието, в което живеем. Как да успеем да привлечем и задържим интереса на децата, които имат неизчерпаеми източници на информация,  как да говорим на техния език. Как да направим онази успешна амалгама от знания, опит, иновации и интерес, за да можем заедно с децата зад граница да извайваме образа на България“, посочи вицепрезидентът.
 
Илияна Йотова изтъкна активната дейност на Министерство на образованието и науката за българските неделни училища с Националната програма „Роден език и култура зад граница“. „Имате възможност за творчество, да развивате и адаптирате инициативите на МОН към спецификите на страните, в които живеете и преподавате“, заяви вицепрезидентът.
 
 Илияна Йотова акцентира и върху изучаването на български език и култура като мотивация за връщането на младите българи в България. „Не можем да върнем всички, но можем да ги привлечем да учат в български висши училища, а защо не и да останат в България“, посочи тя. Вицепрезидентът изрази надежда, че с общи усилия и в други страни може да се постигне успех като този в Чикаго с признаването на българския език в американските дипломи.
„България не е най-бедната държава, не сме и най-нещастните хора, както ни класират нерядко. В наши ръце е да променим този образ“, призова вицепрезидентът.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Румен Радев: Парламентарното мнозинство крачи към еврозоната, но отдалечава България от Европа на демокрацията и законността

13 май 2025 | 17:05
В страха си от гласа на българските граждани при провеждане на референдум за готовността на България да въведе еврото през 2026 г., днес новото мнозинство в парламента погази Конституцията и законите, употребявайки председателя на Народното събрание.

Вицепрезидентът откри в Националната библиотека изложбата „Светите братя Кирил и Методий – памет и прослава през вековете“

13 май 2025 | 14:02
Илияна Йотова определи Националната библиотека като духовния институт на България и благодари на екипа й за активната дейност, както и за сътрудничеството при отбелязването на двете паметни годишнини – 1170 години от създаването на първата славянска азбука глаголицата и 1160 години от приемането на християнството.

Президентът Радев: България цени високо инвестиционното и икономическо партньорство с Австрия

12 май 2025 | 19:07
България високо цени сътрудничеството с Австрия в сферата на икономиката и инвестициите, като тенденцията за нарастване на стокообмена е доказателство за добрите връзки и потенциала за надграждането им. Това заяви президентът Румен Радев на среща с представители на ръководството на австрийската компания „Palfinger“.

Вицепрезидентът: Урокът на Търновските царе – да се грижиш за създаденото преди теб и да надграждаш, а не да обругаваш и рушиш

12 май 2025 | 15:03
Академично слово на тема „Велико Търново – духовност и държавност“ изнесе Илияна Йотова след удостояването й с почетното звание „Доктор хонорис кауза“ на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки