НОВИНИ

Държавният глава Румен Радев удостои полк. Данаил Баев с висше офицерско звание „бригаден генерал“

2024-03-13 17:28:00

На церемония в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев удостои полковник Данаил Баев с висше офицерско звание „бригаден генерал“, считано от 1 април 2024 г. От същата дата държавният глава го назначава за директор на дирекция „Разузнаване“ във Военния секретариат на Европейския съюз.

Вашата нова длъжност е не само признание за страната ни, а е продължение на българския ангажимент към гарантирането на колективната сигурност на ЕС, заяви президентът Румен Радев в приветствието си по време на церемонията. Държавният глава отбеляза, че съвременната сложна и динамична глобална среда на сигурност изисква все по-високи резултати от разузнаването, което е свързано с висока професионална подготовка и лични качества на командирите на всички нива. „Предоставянето на навременна, достоверна и обективна информация е ключът към предотвратяването и овладяването на кризи, към успеха във всяка военна операция, към гарантирането на нашата сигурност“, заяви Румен Радев.  

Полк. Данаил Баев изрази благодарност за оказаната чест и посочи, че ще продължи да работи за издигането на авторитета на Въоръжените сили на Република България в европейските институции.  

Полковник Данаил Баев е завършил Висшето военно общовойсково училище „Васил Левски“ през 2000 г. със специалност „Войсково разузнаване“. Обучава се във Военна академия „Г. С. Раковски“, където през 2008 г. завършва специалност „Оперативно управление на оперативно-тактически формирования от Сухопътните войски“. Кариерата си на военнослужещ започва през 2000 г. като командир на взвод и преминава последователно през редица длъжности в сферата на военното разузнаване. От 2022 г. е назначен на длъжността „Директор на дирекция“ в Служба „Военно разузнаване“. Многократно е награждаван, а във военно звание “полковник“ е от 1 декември 2020 г.

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът: За да се стимулира гражданската активност на парламентарния вот, институциите трябва да са гарант за добрата организация на изборите

8 април 2026 | 15:03
Президентът Йотова посочи, че е важно 11 дни преди изборния ден да се направи равносметка за хода на подготовката и евентуалните рискове за провеждането на нормални, честни и прозрачни избори, какъвто ангажимент институциите имат пред гражданите.

Илияна Йотова: С експертизата на медиците и учените ще постигнем по-доброто управление на здравеопазването

7 април 2026 | 19:07
Президентът беше гост на Празника на научноизследователската и преподавателска дейност на Медицински университет – София

Президентът Илияна Йотова за конфликта в Близкия изток: Хората очакват диалог, а не заплахи, мир, а не война

7 април 2026 | 16:04
Призовавам всички страни, които участват в конфликта, да проявят разум, сдържаност и отговорност

Държавният глава Илияна Йотова удостои медийната платформа „24 часа“ с Почетния знак на президента

7 април 2026 | 16:04
Вестник „24 часа“ и изданията от групата му започнаха да излизат в началото след промените и запечатаха върху своите страници най-големите вълнения, мечти, очаквания и надежди на българите. Медията беше една от първите, които изгради успешно моста от хартията към дигиталното пространство, а многобройните инициативи на платформата показват осъзнатата им обществена роля. Това заяви държавният глава Илияна Йотова, която удостои медийната платформа „24 часа“ с Почетния знак на президента.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки