НОВИНИ

Вицепрезидентът Йотова връчи стипендии от дарителската инициатива на Нели и Робърт Гипсън

2023-12-05 14:22:00

Вицепрезидентът Илияна Йотова беше гост на церемонията по връчването на 100 стипендии „Нели и Робърт Гипсън“ на студенти с високи академични постижения, която се проведе в театър „Алма Матер“ към Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Стипендиите се връчват за пълния курс на обучение. Семейство Гипсън, съвместно с Международна фондация „Св. св. Кирил и Методий“ и Американска фондация за България, осъществява дарителската инициатива за 19-и път.

„Днес е празник на благородството, празник на знанието и науката. Благодаря за подкрепата за младите хора да намерят своя път напред и да имат самочувствието, че сами са избрали своето успешно бъдеще“, заяви в приветствието си Йотова. Тя подчерта, че благородството има още по-голяма сила, когато „не забравяш, че са ти подали ръка, и когато имаш възможност, и ти помагаш на другите“.

Вицепрезидентът отбеляза дългата традиция на дарителството в българската история. „Софийския университет я има благодарение на най-големите дарители – братята Евлоги и Христо Георгиеви, на които дължим образователното и духовно извисяване на българския народ“, посочи Илияна Йотова.

Вицепрезидентът призова в изкуствения век, в който все по-често контактуваме виртуално, да не забравяме човешките ценности. „Освен своята материална стойност, дарителството има и друга способност – то навлиза в дълбината на човешката душа и дърпа онези струни, свързани с благородството, човещината, солидарността“, подчерта Йотова.

По-рано вицепрезидентът разговаря с новия ректор на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев и му пожела на добър час.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Радев: Майските културни празници в Пирдоп са тържество на родолюбието и духа и дават път на нови, млади таланти да следват духа на Тодор Влайков

11 май 2025 | 14:02
Държавният глава приветства жителите и гостите на Пирдоп на официалното откриване на тазгодишните „Влайкови дни“. На събитието Румен Радев беше със съпругата си Десислава Радева.

Президентът: Учудващо и неразбираемо е политици, представящи се за демократи, да се обявяват срещу демокрацията

11 май 2025 | 14:02
Смяната на председателя на ДАНС цели овладяване на службите, за се използват те като бухалки и да се прикриват кражби, заяви Румен Радев

Вицепрезидентът Йотова беше гост 145-годишнината на Народно читалище „Славянска беседа“

11 май 2025 | 11:11
Вицепрезидентът поздрави Народно читалище „Славянска беседа – 1880“ за 145 години от създаването му. Илияна Йотова беше гост на тържествен концерт по повод годишнината.

Президентът: Управляващите, претендиращи да защитават интересите на гражданите с въвеждането на еврото, трябва да потърсят именно тяхната подкрепа

10 май 2025 | 14:02
Българските правителства имат ангажимент към договор, сключен с ЕС, но техният най-голям ангажимент е именно към българите, заяви Румен Радев пред журналисти в Кричим

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки