НОВИНИ

Президентът Румен Радев: Преходът към зелена икономика не трябва да води до компромиси със стандарта и качеството на живот на гражданите и с конкурентоспособността

2023-12-02 13:12:00

Българският държавният глава направи изказване на Срещата на върха за климата по време на COP 28

Основното предизвикателство пред прехода към зелена икономика е да гарантираме, че тази трансформация няма да доведе до компромиси със стандарта и качеството на живот на гражданите и с конкурентоспособността. Това заяви президентът Румен Радев на Срещата на върха за климата по време на 28-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН по изменение на климата (COP 28). Държавният глава ръководи българската делегация на световния форум, който тази година се провежда в Дубай, Обединени арабски емирства.
 
„Екстремните климатични явления налагат решителни действия“, посочи президентът и подчерта, че справянето с тези предизвикателства изисква съвместни действия и цялостен подход, които да доведат до устойчиви нисковъглеродни икономически модели. По думите на държавния глава обаче постигането на въглеродна неутралност трябва да обхваща много по-широк спектър от цели, освен ограничаването на парниковите емисии. Той призова за прилагане на най-новите технологични постижения и даде пример с иновативните технологии за декарбонизация, представени на националния павилион на България в рамките на COP 28, който президентът откри вчера.
 
Държавният глава подчерта, че за да бъде преходът към нисковъглеродна икономика отговорен, е необходимо образователните, здравните и социалните системи също да бъдат адаптирани, така че да защитят най-уязвимите слоеве от населението.
 
Във връзка с очакваното решение по време на COP 28 за председателството на COP 29, президентът Румен Радев посочи, че България, като една от страните кандидати, ще продължи конструктивно и отговорно да търси компромис в процеса, след безпрецедентната ситуация, в която поради вътрешни противоречия и взаимно блокиране на кандидатурите, решение все още не е взето.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Обръщение на държавния глава Илияна Йотова към българския народ по повод изборите за Народно събрание

17 април 2026 | 19:07
Трябва да гласуваме, защото знаем, че след деня на изборите ще имаме нужда от силни хора, от силни лидери. Ще имаме нужда от силна външна политика - европейска, предвидима за нашите международни партньори, но и в интерес на българските граждани, посочи държавният глава.

Президентът: Институциите и политиците да се вслушват в гласа на интелектуалния ни елит, пожънал национална и световна слава

17 април 2026 | 14:02
Илияна Йотова удостои с висши държавни отличия дейци на науката и образованието

Държавният глава: Конституцията е гарант за правовата държава, обединява и пази своите граждани

16 април 2026 | 12:12
Президентът Йотова участва във Велико Търново в отбелязването на 35-ата годишнина от основаването на Конституционния съд на Република България и Деня на Българската конституция

Президентът: За да се стимулира гражданската активност на парламентарния вот, институциите трябва да са гарант за добрата организация на изборите

8 април 2026 | 15:03
Президентът Йотова посочи, че е важно 11 дни преди изборния ден да се направи равносметка за хода на подготовката и евентуалните рискове за провеждането на нормални, честни и прозрачни избори, какъвто ангажимент институциите имат пред гражданите.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки