НОВИНИ
Маргарита Попова: България е била най-силна с образовани владетели и просветен народ
2012-02-29 18:30:00
България е била най-силна тогава, когато е имала образовани владетели, просветен народ, силно развиваща се духовност, книжовност и култура. Това каза вицепрезидентът Маргарита Попова в приветствието си към участниците и гостите на тържеството “България: държава на духа и писмеността”, което се проведе в Европейския парламент в Брюксел под патронажа на президента Росен Плевнелиев. В рамките на работното си посещение в Брюксел вицепрезидентът Маргарита Попова беше почетен гост късно снощи на събитието, на което присъстваха ученици от българската диаспора в Молдова, Украйна, Сърбия, Република Македония и техни връстници от България, както и заместник-председателите на Европейския парламент Райнер Виланд и Отман Карас, еврокомисарят Кристалина Георгиева, български депутати от всички политически групи в ЕП, дипломати, български служители в европейските институции, представители на българската общност в Кралство Белгия.
Празненството е символично с това, че се случва в сърцето на Европа и в навечерието на българския национален празник – 3 март, изтъкна вицепрезидентът в словото си. Тя подчерта, че създаването на българската азбука е държавностроителен жест, който е дал писмо, духовност и култура на около 300 милиона души. Вицепрезидентът Попова припомни приноса на българските будители към развитието на българската духовност и култура в ранното Средновековие. Още тогава, според нея, България, в днешните географски ширини на Европа, е успяла да създаде модел на модерна държава – с образовани владетели, с просветен народ, със свои книжовници и духовност, със следовници, които са обикаляли от град на град и са разказвали за буквите, за духовността и за културата. “Това съхранява, издига, пази и прави един народ горд и богат”, подчерта още вицепрезидентът.
В обръщението си Маргарита Попова заяви, че не може да приеме “жестове като този, който се случи неотдавна в Холандия” със създаването на интернет страница, насочена срещу граждани на Европейския съюз от Източна Европа. Тя нарече създаването на подобен сайт “оскърбление за българските граждани”. “Това в България не би могло да се случи, защото силно уважаваме холандския народ, който много е помагал и продължава да помага в много сфери, включително в областта на правосъдието и вътрешните работи. “Нека да се уважаваме и да спестяваме неща, които ни огорчават заедно в европейския дом и каквито българският народ – горд и трудолюбив – не заслужава”, призова вицепрезидентът. Пред българските медии в Брюксел тя допълни, че президентството вече играе голяма роля за подобряването на образа на българските граждани в Европа и европейските институции. Според вицепрезидента в европейското семейство има неща, които не бива да бъдат правени и премълчавани, защото България и чрез българските медии има възможност да говори и да бъде чута.
В приветствието си към участниците и гостите на събитието зам.-председателят на ЕП Райнер Виланд подчерта, че България съумява да популяризира националната си идентичност по начин, който е за подражание. По думите му, важно е всяка страна да показва своята идентичност и да опознае тези на другите държави от Европейския съюз, а България за пореден път показва колко многообразна е нейната културна традиция.
“Вярвам в европейския проект и се надявам, че скоро други страни, които използват кирилицата като своя азбука, ще се присъединят към Европейския съюз”, каза в приветствието си европейският комисар по хуманитарната помощ, развитието и управлението при кризи Кристалина Георгиева.
По случай 1 март вицепрезидентът Маргарита Попова дари с мартеници всички ученици, които присъстваха и участваха в програмата на българското събитие в Европейски парламент.
В края на работно си посещение в белгийската столица, което приклюва днес, вицепрезидентът ще се срещне с еврокомисар Кристалина Георгива и нейния екип.