НОВИНИ

29 септември 2012 г. Вицепрезидентът Маргарита Попова откри в Пловдив Международната научна конференция „Правото – изкуство за доброто и справедливото“, организирана по повод 20-годишнината от създаването на Юридическия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“

Маргарита Попова: В правосъдната система да бъде даден път на тези, които могат да носят отговорност

2012-09-29 14:45:00

В правосъдието да бъде даден път на тези, които могат да носят отговорност, призова вицепрезидентът Маргарита Попова, която откри в Пловдив Международната научна конференция „Правото – изкуство за доброто и справедливото“, организирана по повод 20-годишнината от създаването на Юридическия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“. Вицепрезидентът изрази подкрепа за новото ръководство на ЮФ на Пловдивския университет, което, по думите й, е изработило амбициозна юридическа програма. Според Маргарита Попова, с дейността и програмата си Факултетът може да допринесе „за качественото правосъдие и за укрепването на правосъдните институции у нас“.

Вицепрезидентът отново подчерта необходимостта от повече усилия за установяването на европейски функционираща, независима и пълноценна съдебна система, която да се ползва с доверието на българските граждани и да не се поддава на натиск. От състоянието и функционирането на съдебната система зависи качеството на демокрацията и изпълнението на конституционните принципи за правова държава и за върховенство на закона в България, подчерта още Маргарита Попова. Фундаментален е и въпросът за качеството на юридическото образование, което се отнася и до качеството на правосъдието както у нас, така и в Европа, смята вицепрезидентът.

В присъствието на областния управител на Пловдив Здравко Димитров и на председателя на Общинския съвет Илко Николов, форума откриха ректорът на Пловдивския университет доц. д-р Запрян Козлуджов и деканът на Юридическия факултет на висшето училище проф. д-р Дарина Зиновиева.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Румен Радев: Споменът за генерал Нейко Ненов ще продължи да живее като олицетворение на родолюбие, чест и дълг

15 ноември 2025 | 14:02
Държавният глава откри възпоменателен турнир по тенис в памет на генерал-майор Нейко Ненов

Президентът: Управляващите си гласуваха индулгенции за безконтролната дейност на особения търговски управител в „Лукойл“, които им развързват ръцете за безобразия

15 ноември 2025 | 13:01
Когато изчезне дебатът в парламента, изчезва и политиката и на нейно място идва диктатурата, заяви държавният глава

Вицепрезидентът Илияна Йотова разговаря с новия френски посланик в България Мари Дюмулен

14 ноември 2025 | 15:03
Вицепрезидентът и посланикът обсъдиха високото ниво на контактите между България и Франция във всички сфери с фокус върху икономиката и интереса на френските предприемачи към страната ни, върху сътрудничеството в областта на железопътния транспорт и на енергетиката

Румен Радев: Гласът на младите хора в Европа е важен за отстояването на върховенството на правото и демокрацията

13 ноември 2025 | 17:05
Младите европейци трябва не само да бъдат активно включени в процеса на взимане на решения, свързани с бъдещето на континента, но и да се чувстват ангажирани с отговорността да отстояват демокрацията и върховенството на правото в своите държави. Това заяви президентът Румен Радев на среща с председателя на Европейския младежки форум Рареш Войку.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки