НОВИНИ

Вицепрезидентът: Гарантирането на човешките права не може да е само на документи, нарушаването им трябва да среща силни действия

2023-05-17 10:19:00

Илияна Йотова представлява България в IV Среща на върха на Съвета на Европа


Гарантирането на човешките права не може да бъде само в документите. Всеки опит за тяхното нарушаване трябва да среща категорична позиция и силни действия. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова, която участва в кръгла маса „Противодействие на новите предизвикателства пред правата на човека – бъдещето е вече тук“, провела се в рамките на IV Среща на Съвета на Европа в Рейкявик.

Държавни и правителствени ръководители от 46 страни са в исландската столица, за да препотвърдят единството на Съвета на Европа около общите ценности, върху които е изградена организацията – демокрация, правова държава, права на човека. В кръглата маса участваха държавни и правителствени ръководители на Албания, Азербайджан, Унгария, Исландия, Португалия, Обединеното Кралство, Латвия, както и генералният секретар на Съвета на Европа и  върховният комисар на ООН за човешки права.

„Европа живее от криза в криза, това предизвиква още по-голямо разслоение в обществата, неравенствата се увеличават, хората все повече се противопоставят едни на други“, посочи Йотова. Тя изтъкна опасната тенденция за задълбочаване на потъпкването на човешки права, извоювани с десетилетия и записани в основни документи на най-важната институция за защита на човешки права – Съвета на Европа. „Все повече политици си позволяват да говорят за човешките права като за отживелица или луксозна политика. Затова трябва да сме особено бдителни, когато се сблъскваме с нетолерантност, незачитане на етнически права и дискриминация.

Вицепрезидентът запозна участниците в кръглата маса със системното потъпкване на правата на българите в Република Северна Македония.

В ръководената от вицепрезидента делегация е заместник-министърът на външните работи Велислава Петрова.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Държавният глава: България има основна роля в гарантиране на енергийната сигурност в Югоизточна Европа

4 март 2026 | 17:05
Президентът Илияна Йотова се срещна с представители на ръководствата на френски компании от сферата на ядрената енергетика

Президентът: Голямата ни отговорност е да върнем стойността на дипломацията, мира и човешките права

3 март 2026 | 21:09
Държавният глава Илияна Йотова беше домакин на традиционния официален прием по случай Националния празник 3 март

Президентът Йотова: 3 март е неизменната мечта на българите за свобода, независимост и наше Отечество

3 март 2026 | 20:08
Националният празник е мерило за принадлежност, за корен, за история и памет, за днес, за утре, каза държавният глава на тържествено отбелязване в София на 148 г. от Освобождението

Държавни глави от цял свят честитиха Националния празник на българите в поздравителни писма до президента Йотова

3 март 2026 | 13:01
Държавни глави и лидери от цял свят честитиха на българския народ Националния празник на страната ни в поздравителни адреси, изпратени до президента Илияна Йотова по повод отбелязването на 148 години от Освобождението на България.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки