НОВИНИ

Президентът: България очаква подкрепа от ЕК за засегнатите от нагнетения скъп газ през лятото на м.г. страни, за да не се стига до повишение на цените

2023-03-24 19:01:00

Осигуряването на коридори за износ на продукция от Украйна не трябва да води до изкривяване на българския пазар и увреждане на интересите на нашите селскостопански производители, посочи държавният глава пред журналисти в Брюксел

Нагнетеният миналото лято в хранилището в Чирен газ е три пъти по-скъп от сегашните цени и използването му сега означава да бъде повишена значително цената, на която той се продава в момента. Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти в Брюксел след участието си в заседанието на Европейския съвет. В рамките на форума държавният глава е поставил въпроса, по който затруднения изпитват и други държави членки, като по думите му темата предстои да бъде обект на анализи и решение от страна на Европейската комисия в подкрепа на най-засегнатите в тази област страни.
 
„Осигуряването на коридори за износ на продукция от Украйна не трябва да води до изкривяване на българския пазар и увреждане на интересите на нашите селскостопански производители“, посочи още държавният глава. Затова заедно с Румъния, Унгария, Словакия и Полша, България настоява за много по-голяма помощ от съгласуваната на този етап в размер на 56 млн. евро за най-засегнатите страни в близост до Украйна, от които за България са предназначени 16 млн. евро. „Това съвсем не е достатъчно, помощта трябва да съответства на щетите, които търпят нашите земеделски производители и това ще бъде обект на сериозно разглеждане в Европейската комисия“, подчерта президентът.
 
Държавният глава посочи още, че България получава пълна подкрепа и висока оценка за охраната на външните граници на ЕС, като в момента се уточняват с бързи темпове техническите параметри на европейската помощ. Българо-турската граница е обявена за приоритетна от председателя на ЕК и всички държави членки и очакванията са през месец април да започне изпълнението на помощта за страната ни.
 
„България е част от общата политическа рамка на Европейския съвет за подкрепа на Украйна, но заедно с други 9 държави, не сме част от общата поръчка за доставка на 1 млн. снаряда за Украйна“, подчерта президентът Румен Радев в отговор на въпрос. Той поясни, че практическата реализация на общата поръчка е в рамките на инициативата на Европейската агенция по отбрана, в която се включват 17 държави членки, а други 10, сред които и България, не взимат участие в тази инициатива. Държавният глава уточни, че България е част от Европейския инструмент за мир и благодарение на участието си в него страната ни ще може да модернизира отбранителната си  индустрия, така че да отговаря на съвременните изисквания и да има по-голям капацитет.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Илияна Йотова: Държавата трябва да бъде гарант за опазването и развитието на животновъдството и земеделието

22 май 2026 | 15:03
Държавният глава приветства участниците и гостите на XIV Национален събор на овцевъдите в България

Илияна Йотова: Устойчиво развитие се постига с работещи институции, прозрачни правила и доверие между държавата и бизнеса

21 май 2026 | 19:07
Държавният глава участва в откриването на Стратегическия финансов форум в София

Президентът Йотова в Пазарджик: България е богата със славна история, амбиции и таланти, трябва да се сплотим и в общност

21 май 2026 | 13:01
Това заяви президентът Илияна Йотова в приветствието си към жителите и гостите на Пазарджик. Днес – в деня на светите равноапостоли Константин и Елена, градът отбелязва тържествено своя празник.

Президентът Йотова: До добри резултати ще доведе подходът на правителството да не залага в работата си на фойерверките и лозунгите

21 май 2026 | 12:12
В отговор на въпрос относно предложената от правителството административна реформа държавният глава подчерта, че тя не може да се прави на парче, със залпово действие, а трябва да бъде много сериозно обмислена, така че да не бъде блокирана администрацията.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки