НОВИНИ

Вицепрезидентът беше гост на 30-ата годишнина на Факултета за френско обучение по електроинженерство на Техническия университет в София

2023-03-16 13:32:00

Академичното ръководство награди Илияна Йотова със златен медал за развитие на франкофонското висше образование в България

Вицепрезидентът Илияна Йотова беше гост на честването на 30-годишнината на Факултета за френско обучение по електроинженерство на Технически университет – София. Йотова благодари на създателите и преподавателите във факултета, които определи като визионери, знаещи широките възможности, които отваря обучението на френски език. „Факултетът е акредитиран от най-старата в Европа Френска акредитираща институция в техническите науки. Осъзнаваме възможностите на франкофонската общност за обмяна на опит, за развитие. С българските си дипломи инженерите от факултета са търсени специалисти навсякъде в Европейския съюз, в много страни от Азия“, посочи вицепрезидентът.

Годишнината на Факултета за френско обучение по електроинженерство е първото събитие от програмата за 30-годишнината от пълноправното членство на България в Международната организация на Франкофонията. „Заедно с Министерство на външните работи сме подготвили амбициозна програма с интересни събития, за да отбележим по достоен начин тази знакова годишнина. Преди повече от 30 години чрез Франкофонията д-р Желю Желев отвори първия прозорец за България пред Европа и света“, изтъкна Илияна Йотова.

„Франкофонската общност обединява 88 държави и над 321 млн. души по света, от които над 93 млн. са ученици и студенти, които учат френски език. Езикът дава чувството за общност с много възможности за реализация, за смели идеи за бъдещето, за връзки между младите хора“, посочи вицепрезидентът.

Академичното ръководство на Техническия университет награди Илияна Йотова със златен медал за развитие на франкофонското висше образование в България и във връзка с 30-годишнината от създаването на Факултета за френско обучение по електроинженерство.

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Трима новоназначени посланици връчиха акредитивните си писма на държавния глава Илияна Йотова

28 юли 2026 | 16:04
След церемониите, които се състояха на „Дондуков“ 2, държавният глава проведе срещи с дипломатите

Президентът: Няма как да имаме бюджет с реформи тази година, защото плащаме стари сметки

25 юли 2026 | 11:11
Илияна Йотова подчерта, че има уверенията на премиера Румен Радев, че следващата година един от най-големите приоритети ще бъде детската болница.

Президентът: България има много възможности – трябва ни по-голяма амбиция и самочувствие

25 юли 2026 | 11:11
"Трябва да намерим баланс между институциите, политиците, гражданското общество и този баланс да бъде най-здравата основа, върху която можем да градим успеха на България и да си защитаваме интересите навън“, посочи Илияна Йотова

Президентът: България има нужда от самоличност – да отстоява себе си на европейско и световно ниво

25 юли 2026 | 11:11
България не е страна в конфликта в Близкия изток. Българското правителство постъпи честно и пое своята отговорност с решението за приемане на американски самолети-цистерни в авиобаза „Безмер“, заяви Илияна Йотова

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЧЛЕН НА КПК

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЦИК

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки