НОВИНИ

Румен Радев: Само сплотени под националния трибагреник можем да съхраним България

2023-02-19 20:22:00

Само с разум и солидарност можем да преведем страната през пожара на войната и кризите и да я спасим от онези, които търгуват с интересите и достойнството й. Това заяви днес президентът Румен Радев в словото си на възпоменателната церемония по случай 150-годишнината от обесването на Апостола на свободата Васил Левски. Държавният глава подчерта, че само сплотени под националния трибагреник можем да съхраним България, която Дяконът и възрожденците възкресиха и ни завещаха.

„Точно век и половина ни делят  от деня, в който Апостолът на българската свобода бе обесен. За тези 150 години България преживя много: възход, терор, триумфи и крушения, но почитта на българите към Левски остана свята, а словата му надживяха епохите“, заяви Румен Радев.

Президентът посочи, че чистата и святата република, за която се е борил Левски, остава далеч, но братството между българите нерядко се проявява. „Когато българите протегнахме ръка на пострадалите в Турция и Сирия, ние бяхме достойни за братското кредо на Апостола. Стихиите на днешното време са опустошителни, те нас обръщат, но ние имаме силите да ги надмогнем“, заяви държавният глава.

По думите на президента хиляди българи с честен труд и достойно поведение ден след ден продължават да обръщат времето, защото както ни завеща Левски, “всичко се състои в нашите задружни сили. Против тях не може противостоя и най-силната стихия". 

На възпоменателната церемонията присъства вицепрезидентът Илияна Йотова, представителите на изпълнителната и на местните власти, представители на религиозните общности и на дипломатическия корпус и много граждани.

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът: Големите национални цели са постижими единствено с подкрепата на всички 265 български общини

24 февруари 2026 | 14:02
Илияна Йотова за поредна година участва в Общото събрание на Националното сдружение на общините в Република България

Президентът Йотова: Българската отбранителна индустрия трябваше да участва по-активно в проектите по инструмента за отбрана SAFE

24 февруари 2026 | 14:02
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов представи пред държавния глава и върховен главнокомандващ „Анализ на състоянието и подготовката на Въоръжените сили през 2025 г.“

Президентът: Без значение в какъв храм се молим, стремленията на човешкото сърце са общи

20 февруари 2026 | 19:07
Държавният глава беше домакин на традиционната вечеря ифтар по случай началото на свещения за мюсюлманите месец Рамазан

Президентът подписа указ за освобождаването на Стоил Цицелков като служебен заместник министър-председател

20 февруари 2026 | 15:03
Указът е подписан на основание чл. 99, ал. 5 от Конституцията

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки