НОВИНИ

Вицепрезидентът разговаря с представителите на УНИЦЕФ и ВКБООН в България

2022-11-22 15:53:00

Вицепрезидентът Илияна Йотова разговаря на „Дондуков“ 2 с Кристина де Бройн, представител в България на Детския фонд на ООН (УНИЦЕФ), и със Седа Кузуджу, представител в България на Върховния комисариат за бежанците на ООН (ВКБООН). Акцент на срещата бяха предизвикателствата, свързани с бежанската криза. „Бежанската и мигрантската криза не бива да слизат от дневния ред при всяко затишие на мигрантските потоци и после да търсим спешни решения в кризисни ситуации“, посочи вицепрезидентът Йотова и изтъкна неуреденото вече осма година европейско законодателство за убежището и миграцията, което да хармонизира действията на държавите членки. „Когато липсват навременни решения, се засилват популистките и националистическите настроения и се стимулира политиката на отхвърляне“, заяви Илияна Йотова.

Сред основните теми на разговора бяха и проблемите пред непридружените деца бежанци, чийто брой бележи сериозен ръст от началото на годината. Значително са се увеличили и жените, търсещи закрила.

Фокус на срещата бяха и предизвикателствата за предоставяне на уроци по български език на бежанци. Общо беше мнението, че езикът е ключов елемент и първа стъпка в процеса на интеграция.

Обсъдена беше необходимостта от по-добра координация по въпросите за бежанците и мигрантите между институциите в България и неправителствения сектор.

На срещата бяха начертани посоки за съвместни дейности между вицепрезидента и УНИЦЕФ и ВКБООН. Кристина де Бройн и Седа Кузуджу благодари на Илияна Йотова за идеите и подкрепата.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Румен Радев: Само ентусиазмът и отговорността на летателния инженерно-технически състав не са достатъчни да компенсират липсата на пълноценен наземен пакет и оборудване за F-16

2 юли 2025 | 15:03
Все по-неубедително звучат успокоенията на властта за цените, при положение, че техните собствени контролни органи започват да ги опровергават, посочи президентът

Румен Радев: Държавна опера-Стара Загора и нейният творчески колектив са пример за професионализъм и всеотдайност към изкуството

2 юли 2025 | 08:08
Президентът участва в отбелязването на 100-годишнината на Държавна опера-Стара Загора

Президентът Румен Радев се срещна с ученици от 90 СУ „Ген. Хосе де Сан Мартин“, които представят в президентската институция изложбата „1170 години от създаването на глаголицата“

30 юни 2025 | 13:01
Президентът поздрави учениците за вдъхновението и труда, който са вложили в произведенията.

Стартира конкурсът за отличията в президентската инициатива Награда „Джон Атанасов“ – 2025 г.

30 юни 2025 | 10:10
Крайният срок за кандидатстване за отличията в отделните категории на инициативата Награда „Джон Атанасов“ е 10 септември 2025 година.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки