НОВИНИ

Румен Радев: За България Планът за възстановяване и устойчивост не е само финансови средства, а възможност за реална модернизация на страната

2022-11-14 18:52:00
 
 
Държавният глава проведе среща с ръководителя на работната група за възстановяване и устойчивост в рамките на Европейската комисия Селин Гауер
 
За България Планът за възстановяване и устойчивост не е само финансови средства, а възможност за реална модернизация на страната. Затова проектите, заложени в него, трябва да гарантират устойчивото развитие на българската икономика. Това заяви президентът Румен Радев по време на среща на „Дондуков“ 2 с ръководителя на работната група за възстановяване и устойчивост в рамките на Европейската комисия Селин Гауер, която е на посещение у нас. В срещата участие взеха заместник министър-председателят по управление на европейските средства Атанас Пеканов и министърът на енергетиката Росен Христов. 
 
Държавният глава открои значението на очакваните за България средства по Плана за възстановяване и устойчивост, които имат за цел да доведат до развитие в сфери от съществено значение като образование, здравеопазване и правосъдие. Реформата в българската правосъдна система, включително работата на прокуратурата, е необходима и за повишаване на предвидимостта и прозрачността на икономическата среда в страната, подчерта президентът. Във връзка с това той допълни, че служебното правителство разработи и внесе в Народното събрание законопроектите в областта на върховенството на закона, необходими от гледна точка на второто плащане по Плана.
 
„България има амбицията да продължи да се утвърждава като енергиен център в нашия регион с внедряването на иновативни и екологични технологии“, посочи още Румен Радев. Държавният глава подчерта, че проектите, предвидени по Плана за възстановяване и устойчивост следва да допринасят за устойчив и социално справедлив преход като осигурят най-добрия национален енергиен микс и в същото време отчетат енергийната роля на България в региона. Затова от ключово значение е търсенето на дългосрочни решения за добив и съхранение на чиста енергия от възобновяеми източници. Като примери за използването на съвременни технологии в енергетиката, вече прилагани в други страни, президентът открои улавянето и съхранението на въглероден двуокис, възможностите за изграждане на фотоволтаична централа с голяма мощност за природосъобразно производство на електрическа енергия, както и за производство на зелен водород. За България е от ключово значение преходът към зелена икономика да води към запазването и развитието на заетостта на работещите в енергийния комплекс и във въгледобивните региони на страната, подчерта още по време на срещата президентът Румен Радев. 
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът: С влизането в еврозоната Българската народна банка участва във формирането на политиките на Европейската централна банка

12 юни 2026 | 18:06
България и БНБ трябва да защитят възпоменателната монета от 2 евро, посветена на българската азбука, заяви държавният глава на церемонията по встъпване в длъжност на проф. Николай Неновски за член на Управителния съвет на БНБ

Президентът Йотова проведе изслушване на кандидатите за членове на Централната избирателна комисия

12 юни 2026 | 16:04
Предстои държавният глава да подпише указ, с който да назначи предложените кандидати. Те ще встъпят в длъжност от 23 юни 2026 година.

Илияна Йотова посрещна в президентската институция ученици от Италианския лицей

12 юни 2026 | 13:01
Тази година учебното заведение, което президентът определи като духовна и културна институция с изключителен принос към българското образование, отбелязва 50-годишнина от създаването си.

Президентът Илияна Йотова: България предлага всички условия, които съвременните туристи търсят

11 юни 2026 | 21:09
Държавният глава участва в отбелязването на 20-годишнината на Националния борд по туризъм

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЦИК

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки