НОВИНИ

Президентът Росен Плевнелиев: България ще укрепи административния капацитет на местните власти

2012-02-28 13:00:00

България ще укрепи административния капацитет на местните власти. Това заяви президентът Росен Плевнелиев по време на срещата си с президента на Комитета на регионите на ЕС Мерседес Бресо. Според Мерседес Бресо така местните власти ще могат активно да участват при определянето на приоритетите на регионалното развитие. Тя изрази удовлетворението си от дейността на Националното сдружение на общините в България и интензивната комуникация с централните държавни институции.

Държавният глава посочи, че страната ни определя като своя цел завършването на транспортната инфраструктура, която ще свърже не само отделните региони помежду им, но ще направи и връзката с международните транспортни коридори. Той добави, че местните власти определят изграждането на магистралите като основен фактор за успеха на регионалното развитие.

Президентът подчерта, че страната ни възприема като ключов приоритет изпълнението на Дунавската стратегия и развитието на река Дунав като общоевропейски транспортен коридор. Използването на едва 7% от капацитета на река Дунав не отговаря на нуждите и възможностите на европейските държави – това е позицията на ЕК, която споделя и България, заяви държавният глава. Това налага подобряване на навигацията и условията на корабоплаване. Според Мерседес Бресо Комитетът на регионите категорично подкрепя свързването на транспортните коридори в Европа като най-ефективна мярка за икономическия просперитет на отделните региони и това с особено значение важи за р. Дунав.

Държавният глава и президентът на Комитета на регионите обсъдиха Механизма за свързване на Европа, по който се предвижда да бъдат реализирани проекти в жп и водната инфраструктура. България изразява резерви към идеята прехвърлянето на 10 млрд. евро към този механизъм да стане за сметка на Кохезионния фонд.

По време на срещата президентът Бресо посочи, че България може да използва т.нар. проектни облигации като инструмент за финансиране на големи инфраструктурни проекти, за които няма достатъчно средства.

Обсъдени бяха още Стратегията за децентрализация у нас, както и перспективите за разширяване на регионалното сътрудничество в Югоизточна Европа.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Радев: Време е двустранното партньорство с Япония да надхвърли търговията и България да започне на прилага японския модел на взаимодействие между наука, образование и икономика

19 май 2025 | 18:06
Румен Радев покани японската бизнес федерация „Кейданрен“ да посети страната ни за провеждане на българо-японски бизнес форум

Държавният глава: В Япония познават България и това е сред основните фактори за изгражданото с десетилетия приятелство между двата народа

19 май 2025 | 18:06
България вече е известна в Япония не само с киселото мляко и маслодайната роза, но и като страна, която развива високи технологии, подчерта президентът на прием в посолството на страната ни в Токио

Румен Радев: България и Япония са свързани от уважението си към националната култура и традиции и от стремежа на двата народа да изграждат просперитета си чрез образование и почтен труд

19 май 2025 | 17:05
Време е дипломацията да се активира в пълна степен за прекратяване на войната в Украйна, подчерта държавният глава в отговор на въпроси на студенти от университета „Васеда“ в Токио

Президентът Румен Радев проведе телефонен разговор с новоизбрания президент на Румъния Никушор Дан

19 май 2025 | 17:05
По време на разговора Румен Радев покани Никушор Дан да посети страната ни за последващо развитие на двустранния диалог между България и Румъния на най-високо равнище.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки