НОВИНИ

Президентът: Пиринска Македония продължава да е крепост на българщината и историческата истина, от която все така се нуждаем

2022-10-28 22:20:00

Слово на президента Румен Радев по повод 110-годишнината от освобождението на Петрич и Пиринска Македония

Несправедливият Берлински конгрес остави македонските българи отвъд граничната бразда на Свободна България, но не успя да им отнеме упованието, че не е далеч денят на обединението с Отечеството. Те продължиха да бъдат неразделна, животворна част от общото духовно и културно пространство на българския народ. Неразделна част от политическия, обществен и културен елит на България, македонските българи продължаваха да напомнят на своите свободни братя за техния неотменим дълг към все още поробените.

Съдбоносните дни на Балканската война белязаха време на върховен национален подем и върнати надежди за Пиринска Македония. Този многовековен български край получи свободата си по стъпките на Седма Рилска дивизия и на доблестната чета на капитан Никола Парапанов, възвестила в Петрич пристигането на дълго чаканата родна, българска власт. Във войните за национално обединение македонските българи воюваха рамо до рамо с братята си от Свободна България.

Свободата на Пиринска Македония се превърна в щит за местното население. В спасение от насилственото обезбългаряване и погромите върху българското самосъзнание и родова памет. В щит срещу жестоко налаганите чужди доктрини, които имаха една цел - да заличат всичко българско.

Днес Пиринска Македония продължава да бъде крепост на българщината, на родолюбието и историческата истина, от която все така се нуждаем. Тук все така пламенно се отстояват честта и достойнството на македонските българи, на техните вековни традиции и каузи.

И няма как да бъде иначе. Повече от хилядолетие защитниците на българската земя напояват Беласица с кръвта си. В народната ни памет живее споменът за подвига на Самуиловите воини, за себеотрицанието на поколения възрожденци и революционери, за славните страници на войните за национално обединение.

Нека днес сведем глави в знак на дълбока признателност към всички, отдали живота си пред олтара на Отечеството. И нека техният героизъм и себеотрицание бъдат задължение за всички ни да продължим да отстояваме българския дух в Пиринска Македония.

За мен бе чест да отбележим заедно Деня на свободата на град Петрич.

Честит празник! Да живее България!

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Румен Радев: Истинската стойност на Инициативата „Три морета“ е в нивото на амбиция за бъдещето на нашия регион и на Европа

29 април 2025 | 17:05
Президентът направи обръщение към участниците в бизнес форума, съпътстващ регионалната инициатива

Румен Радев: България и Хърватия споделят обща отговорност за европейската перспектива на Западните Балкани

29 април 2025 | 17:05
Президентът Радев обсъди с министъра на енергетиката на САЩ Крис Райт енергийната диверсификация в Югоизточна Европа

Румен Радев: Само икономически силен и социално стабилен ЕС може да гарантира своята сигурност

29 април 2025 | 16:04
За изминалите 10 години и на фона на последните кризи в Европа инициативата „Три морета“ доказа целесъобразността си за насърчаване на надеждната свързаност, подчерта президентът във Варшава

Подобряване на свързаността между България и Румъния като фактор за насърчаване на икономическия обмен в региона, обсъди президентът Румен Радев с изпълняващия длъжността президент на Румъния Илие Боложан

29 април 2025 | 15:03
По време на срещата бе обсъдена и възможността за засилване на двустранното партньорство в енергетиката и бе подчертано значението на Вертикалния газов коридор за енергийната диверсификация в Югоизточна Европа

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки