НОВИНИ

Румен Радев: България ще продължи да оказва подкрепа на Тараклийския университет да се развива като перспективно и съвременно висше училище

2022-10-28 13:14:00

Бесарабските българи са носители на най-чистата и силна представа за любов към Родината, заяви Румен Радев в Тараклия

Българската общност в Молдова поддържа жива връзката с историческата си Родина -  в продължение на два века тя отстоява своята национална, етническа, езикова, културна идентичност, въпреки изпитанията. Това заяви президентът Румен Радев по време на празничното отбелязване по случай Деня на бесарабските българи в Тараклия. В церемонията в града освен българския държавен глава участва и президентът на Молдова Мая Санду.
 
„Вие сте носители на най-чистата, романтична и силна представа за любов към българското“ – с тези думи президентът Радев се обърна към събралите се на тържеството, което се състоя в Тараклийския държавен университет „Григорий Цамблак“. Държавният глава отбеляза, че с положените усилия представителите на  българската общност са демонстрирали силата на българския дух и родолюбие, с което и допринасят за етническото и културно многообразие в Молдова. „Самото присъствие на президента на Молдова на празника днес е израз на подкрепа, уважение и разбиране за важната роля на българската общност в общественото развитие на страната“, заяви Румен Радев. „България подкрепя силно пътя на Молдова към ЕС и колкото по-бързо страната стане част от съюза, ние всички ще бъдем заедно в голямото европейско семейство и ще имаме още по-големи възможности за сближаване и сътрудничество“, посочи Румен Радев.
 
„За да може нашата общност да упражнява своите права, е изключително важно Тараклийският регион да се запази като самостоятелна административно-териториална единица“, заяви Румен Радев. Пред журналисти той посочи, че при разговорите си с Мая Санду и с представителите на институциите в Кишинев е срещнал разбиране, че това очакване ще бъде отчетено при предстоящата административно-териториална реформа.
 
Президентът подчерта ролята на Тараклийския държавен университет като средище за изучаване на българския език, литература, история и традиции. „Дълг на българската държава и на общността в Молдова е не само да оказваме финансова подкрепа на този университет, но и да работим активно за неговото развитие като перспективно и важно за съвремието висше учебно заведение“, заяви Румен Радев.
 
Поради редица исторически, обществено-политически и тежки демографски причини учебното заведение изпитва трудности. По думите на президента, България и Молдова трябва да обсъдят ангажимента си за ясен оздравителен подход, свързан с финансирането и самостоятелния юридически статут на университета, за което е била изразена подкрепа на най-високо политическо ниво.
 
Освен за финансовото стабилизиране на университета, Румен Радев посочи, че са необходими усилия и учебното заведение да предлага нови и атрактивни специалности, така че младите хора, които го завършват, да намират професионална реализация в Молдова и да са полезни за обществено-икономическото развитие на страната.
 
След концерта в Тараклийския университет, президентите Румен Радев и Мая Санду участваха в среща, посветена на дейността и перспективите пред Тараклийския университет, след което българският държавен глава разговаря с представителите на местните власти, които го запознаха с проблемите на българската общност. В Тараклия президентът присъства и на откриване на пресклуб на Българската телеграфна агенция.  
 
Българският държавен глава Румен Радев е в Молдова по покана на молдовския президент Мая Санду. Визитата се провежда в контекста на 30-годишнината от установяване на дипломатически отношения между България и Молдова, което двете страни отбелязват тази година.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Румен Радев удостои с държавни отличия изтъкнати дейци на културата и науката

23 май 2025 | 15:03
В приветствените си думи президентът Радев отбеляза, че показателно за значимостта на цялостната дейност, неподражаем дух и талант, който носят отличените, е широката обществена подкрепа на авторитетни инициативни комитети

Президентът сезира Конституционния съд за задължително тълкуване на Конституцията и обявяване за нищожен отказа на председателя на парламента да постави за разглеждане от Народното събрание предложението за произвеждане на национален референдум

23 май 2025 | 14:02
В мотивите си държавният глава посочва, че реализирането на правомощията на конституционните органи в процедурите по произвеждане на национален референдум следва да осигурява баланс между пряката и представителната демокрация

Президентът Румен Радев се срещна със студенти от щата Пенсилвания, САЩ

22 май 2025 | 17:05
Студентите бяха придружавани от д-р Валерия Каменова, техен преподавател в Университета в Пенсилвания в САЩ

Вицепрезидентът Илияна Йотова разговаря с председателя на Делегацията на аржентинските израелски асоциации Мауро Беренщайн

22 май 2025 | 15:03
Защитата на човешките права и борбата с езика на омразата и антисемитизма бяха основни теми на разговора, който проведе на „Дондуков“ 2 вицепрезидентът Илияна Йотова с Мауро Беренщайн – председател на Делегацията на аржентинските израелски асоциации.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки