НОВИНИ

Президентът в Севлиево: Привличането на международни технологични лидери и производства с висока добавена стойност променя икономическата среда в България

2022-09-20 14:14:00

Привличането на международни технологични лидери и производства с висока добавена стойност променя икономическата среда в България. Това заяви президентът Румен Радев по време на церемонията по разширяване на производствения капацитет на завода на „Хитачи Енерджи България“ в Севлиево. С официалното откриване днес се отбелязват и 60 години от създаването на производствения завод, който днес е един от най-големите по рода си в Източна Европа.

В приветствието си държавният глава посочи, че е важно в България да има компании, които са се доказали като символ на технологичен прогрес с високи стандарти за качество и зелени политики. „Това допринася за достойното ни място в европейското семейство и за бъдещето ни като модерна държава“, заяви Румен Радев. Президентът посочи, че с технологичните си решения компанията стимулира развитието на българската икономика в редица важни сектори като индустрия, транспорт, инфраструктура чрез изграждането на интелигентни зелени мрежи за гъвкаво и устойчиво генериране и пренос на електрическа енергия.

„Инвестицията е не само в модерни технологии, но и в човешки капитал, като основна ценност са хората, на които се дава възможност за развитие и обучение“, заяви Румен Радев. Президентът приветства амбициите на световния технологичен лидер да ускори темпото за постигане на въглеродна неутралност чрез нови технологии и цифрова трансформация.

Президентът посети базата за производство на модерно оборудване за високо напрежение в Севлиево по покана на „Хитачи Енерджи“ България и Германо-Българската индустриално-търговска камара. В рамките на посещението си президентът разгледа производствения процес и се срещна с млади специалисти, работещи в компанията. В церемонията днес участваха представители на местната и изпълнителната власт, дипломати, представители на ръководството на компанията.

Международната технологична компания „Хитачи Енерджи“ оперира в България повече от 40 години и в момента в нея работят над 800 служители.

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Нарастващият език на омразата и отстъплението от човешките права обсъди президентът Илияна Йотова с директора на Американския еврейски комитет Теодор Дойч

14 февруари 2026 | 14:02
Нарастващият език на омразата и отстъплението от защитата на човешките права бяха сред основните теми на разговора между българския държавен глава Илияна Йотова и главния изпълнителен директор на Американския еврейски комитет Теодор Дойч. Двамата се срещнаха в рамките на 62-ата Мюнхенска конференция по сигурността.

Президентът Илияна Йотова се срещна с хърватския министър-председател Андрей Пленкович

14 февруари 2026 | 13:01
Българският държавен глава Илияна Йотова разговаря с министър-председателя на Хърватия Андрей Пленкович. Двамата се срещнаха в рамките на 62-ата Мюнхенска конференция по сигурността.

Президентите Илияна Йотова и Илхам Алиев обсъдиха енергийното сътрудничество между България и Азербайджан

14 февруари 2026 | 11:11
Задълбочаване на енергийното сътрудничество между България и Азербайджан обсъдиха българският президент Илияна Йотова и азербайджанският ѝ колега Илхам Алиев. Двамата проведоха среща в рамките на 62-ата Мюнхенска конференция по сигурността.

Президентът: Вписването на българите в Конституцията на Северна Македония е неотменимо условие за нейното европейско членство

13 февруари 2026 | 20:08
Илияна Йотова проведе срещи в рамките на Мюнхенската конференция по сигурността с председателя на Европейския съвет Антонио Коща и с върховния представител за Газа Николай Младенов

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки