НОВИНИ

Вицепрезидентът Илияна Йотова поздрави Института за български език „Любомир Андрейчин“ за 80-годишния му юбилей

2022-05-15 11:56:00

Вицепрезидентът Илияна Йотова беше гост на откриването на Международната юбилейна конференция на Института за български език „Любомир Андрейчин“ при Българската академия на науките. Йотова поздрави института за неговата 80-годишнина, като изтъкна професионализма и отдадеността на учените, с които поддържат достойното място на българското езикознание в световната лингвистика. Тя им пожелава да не спират да се множат успехите в научните им търсения.

В приветствието си вицепрезидентът акцентира върху загубените позиции на лекторатите по български език и култура – от 200 преди години българските лекторати днес са под 40. „На този фон други държави като Република Северна Македония например имат доста по-развита политика в тази посока“, изтъкна Илияна Йотова.

По думите на вицепрезидента българските институции и българските учени трябва заедно да продължат да работят за връщане на престижното място в света на българското културно-историческо наследство. „Благодарение на българската държава беше спасено делото на Светите братя Кирил и Методий и техните ученици. България даде на целия славянски свят писменост, култура и духовност. Наша отговорност е да не допускаме пренаписване на тези исторически факти, опитите за което не са малко“, подчерта вицепрезидентът.

Два форума с водещи български и чужди учени, посветени на българския език и на кирилицата, подготвя президентската институция.

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Държавният глава Румен Радев проведе телефонен разговор с избрания днес за президент на Гърция Константинос Тасулас

12 февруари 2025 | 15:03
По време на разговора президентът Радев и новоизбраният президент Тасулас обсъдиха състоянието на отношенията между България и Гърция в различни сфери, като изразиха общо удовлетворение от постигнатото отлично ниво на сътрудничество между двете държави

Вицепрезидентът Йотова поздрави участничките в програмата „Жените в технологиите“

10 февруари 2025 | 14:02
Успех, увереност, вдъхновение – тези три думи описват най-добре инициативата „Women in Tech – Жените в технологиите“. Успех за организаторите и участничките. Увереност за участничките, че с усърдие, амбиция и постоянство могат да се развиват. От тях много други жени ще почерпят вдъхновение и ще имат самочувствието на хора, които непрекъснато работят върху себе си, знаят и могат. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова приветства присъстващите на закриването на програмата „Women in Tech – Жените в технологиите“ и откриването на изданието ѝ за 2025 г.

Вицепрезидентът: Българското културно наследство трябва да е основна национална политика

10 февруари 2025 | 14:02
Илияна Йотова откри форума „15 години Чудесата на България – SOS за културното наследство“

Вицепрезидентът: Културата винаги ще има съществена роля за развитието на България въпреки опитите на мнозина да я пренебрегва

6 февруари 2025 | 19:07
Илияна Йотова беше гост на откриването на изложбата „Академията въ Княжество и Царство България“

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки