НОВИНИ

Вицепрезидентът разговаря с аржентинския секретар за Малвинските острови, Антарктида и Южния Атлантик

2022-02-07 15:34:00

Вицепрезидентът Илияна Йотова прие на „Дондуков“ 2 Гийермо Кармона – държавен секретар по въпросите за Малвинските острови, Антарктида и Южния Атлантик в Министерството на външните работи, международната търговия и вероизповеданията на Аржентина. Поводът за посещението на посланик Кармона в България е подписването на Споразумението за антарктическо сътрудничество между Националната дирекция за Антарктида на Аржентина и Българския антарктически институт. В Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложба, представяща 30-годишното сътрудничество в изследването на Антарктида между България и Аржентина.

„Не само Антарктида свързва нашите две държави и два народа, а и голямата българска диаспора в Аржентина, която е дълбоко интегрирана в нашето общество“, посочи Гийермо Кармона. На срещата беше изразена позицията за засилване на двустранните отношения между България и Аржентина в различни сфери, като вицепрезидентът посочи, че българската общност може да бъде естественият добър посредник в сътрудничеството. Йотова благодари на аржентинската държава за предоставянето на всички условия за съхранение на българската самобитност и култура и изрази гордостта си, че българите са уважавана общност в аржентинското общество. Вицепрезидентът посочи тесните контакти, които тя и екипът й са създали с българската общност в латиноамериканската страна.

Илияна Йотова разказа на гостите за трите културни прояви, свързани с българската общност в Аржентина, които бяха реализирани по нейна инициатива през 2019 г. В Национален държавен фонд „13 века България“ беше открита изложбата „Обиколка на света за 270 дни“ на аржентинската художничка с български корени Стела Сиди и прожектиран едноименен документален филм. Представена беше и книгата „Лекар“ на почитания доктор от български произход Хорхе Мичоф. По инициатива на вицепрезидента предговорът на книгата разказва историята на българската емиграция в Аржентина. Контактите на Йотова с българската общност продължават и виртуално – представители на културната общност в Аржентина участваха в срещите от инициативата „Народността не пада там, дето знанието живей“.

Вицепрезидентът подчерта интереса на децата с български корени да учат езика на своите прародители. Благодарение на нея, на съдействието на Българското национално радио и безвъзмездното дарение на проф. Венко Кънев, на тяхно разположение са 250 аудио урока.

В контекста на културните контакти посланикът на Аржентина в България Алфредо Атанасоф, който е с български корени, изтъкна програмата на аржентинското културно министерство за превод на аржентинска литература на български език. Досега в България има около 160 такива издания.

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Вицепрезидентът: С покръстването и утвърждаването на писменост и език България ражда нова християнска цивилизация – славянската

3 май 2025 | 13:01
Създадената преди 1170 години глаголица превърна старобългарския говор в основа за грамотността на целия славянски свят, заяви Илияна Йотова на откриването на научна сесия в Шуменския университет

Илияна Йотова откри изложбата „Азбука и история“ в шуменската регионална библиотека

3 май 2025 | 12:12
Под патронажа на вицепрезидента се провеждат честванията на 1170-годишнината на глаголицата

Президентът Румен Радев се срещна с главния изпълнителен директор на Siemens Energy Кристиан Брух

30 април 2025 | 18:06
В срещата участва и посланикът на Германия у нас Ирене Планк

Румен Радев: Патентната и изобретателската дейност определят мястото на страната ни на геополитическата карта на иновациите и трябва да са национален приоритет

30 април 2025 | 16:04
Държавният глава участва в официалното представяне на „Национална карта на интелектуалната собственост на Република България“

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки