НОВИНИ

Вицепрезидентът: Културата, изкуството, книгите ще ни помогнат в кризата

2021-10-17 11:37:00

Илияна Йотова беше гост на 30-годишнината на Френския институт в България

 

„В тежките дни на пандемията, с ограничени контакти и тревога за здравето, спасението ни е в културата. Хората са жадни да се докоснат до културата и изкуството, да видят и чуят нещо ново. Културата, изкуството, книгите ще ни помогнат в кризата.“ Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на честването на 30-годишнината на Френския институт в България.

Илияна Йотова благодари на ръководството и екипа на института за сътрудничеството. „Проучихме обстойно опита на Френския институт, когато изготвяхме с екипа ми концепцията за Български културен институт. България заслужава да има такава институция, която да разпространява влиянието й по света, да бъде естествено място за сънародниците ни зад граница“, посочи вицепрезидентът и изрази надежда следващо редовно правителство и парламент да придвижат въпроса напред.

В приветствието си, през погледа на своето развитие, Илияна Йотова направи кратък преглед на историята на Френския институт в България. „Това са 30-те години на най-новата българска история. Преди 30 години моето поколение, току-що излязло от университета, гледаше напред с мечти и желание да види и попие от новото – първия досег с новите книги, с виниловите плочи, френското кино, срещите с общественици, които разкриваха необятния свят на френската култура, дискусиите по голямата тема за бъдещето на Европейския съюз“, разказа вицепрезидентът.

Още по-голяма амбиция за развитие пожела Йотова на директора на института Пиер Колио. Тя благодари на френския посланик Флоранс Робин за успешната съвместна дейност.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Държавният глава Румен Радев проведе телефонен разговор с избрания днес за президент на Гърция Константинос Тасулас

12 февруари 2025 | 15:03
По време на разговора президентът Радев и новоизбраният президент Тасулас обсъдиха състоянието на отношенията между България и Гърция в различни сфери, като изразиха общо удовлетворение от постигнатото отлично ниво на сътрудничество между двете държави

Вицепрезидентът Йотова поздрави участничките в програмата „Жените в технологиите“

10 февруари 2025 | 14:02
Успех, увереност, вдъхновение – тези три думи описват най-добре инициативата „Women in Tech – Жените в технологиите“. Успех за организаторите и участничките. Увереност за участничките, че с усърдие, амбиция и постоянство могат да се развиват. От тях много други жени ще почерпят вдъхновение и ще имат самочувствието на хора, които непрекъснато работят върху себе си, знаят и могат. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова приветства присъстващите на закриването на програмата „Women in Tech – Жените в технологиите“ и откриването на изданието ѝ за 2025 г.

Вицепрезидентът: Българското културно наследство трябва да е основна национална политика

10 февруари 2025 | 14:02
Илияна Йотова откри форума „15 години Чудесата на България – SOS за културното наследство“

Вицепрезидентът: Културата винаги ще има съществена роля за развитието на България въпреки опитите на мнозина да я пренебрегва

6 февруари 2025 | 19:07
Илияна Йотова беше гост на откриването на изложбата „Академията въ Княжество и Царство България“

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки