НОВИНИ

Румен Радев: Банско е едно от лицата на българския туризъм

2021-10-07 18:11:00

Държавният глава посети Банско, където проведе среща с кмета на града и представители на туристическия бранш от региона

Банско е едно от лицата на българския туризъм. Затова е от изключително значение да бъде съхранена природата в района, така че най-ефективно да бъде използвана за развитието на туризма и на икономическите възможности на града. Това заяви президентът Румен Радев по време на среща с кмета на Банско Иван Кадев и представители на неговия екип, в която участваха министърът на туризма Стела Балтова и областният управител на Благоевград Николай Шушков. По-късно те участваха в среща с представители на местната власт, бизнеса и общественици от региона.
 
Финансовите вложения в туризма са незначителни на фона на инвестиционната политика на държавата, но имат огромно значение за развитието на много икономически сфери, подчерта президентът. По думите му, освен утвърждаването на Банско като европейска дестинация за зимни спортове, районът има огромен потенциал и за развитието на културно-исторически, спа, кулинарен и планински туризъм.
 
Туризмът беше един от най-силно засегнатите от пандемията сектори, но може да се превърне в двигател за икономическото възстановяване на страната, посочи министър Балтова. Тя подчерта, че към сектора са насочени 17 социално-икономически мерки, а Министерството на туризма провежда активна рекламна кампания, която да насърчи интереса на чуждестранните туристи към България.
 
Като основни проблеми представителите на местните власти и бизнеса посочиха значителните ограничения в условията на пандемия. Една от негативните последици от тях е същественият ръст на безработицата в района, поради наложената през миналата година карантина и блокада на града, който е икономическият център на региона. Те призоваха и за това своевременно да бъдат оповестени здравните мерки, които ще се прилагат през предстоящия зимен туристически сезон, както и за достъпа на чуждестранните туристи до България. Поставени бяха и въпросите за оказване на своевременна помощ на бизнеса поради увеличението на цените на електроенергията, както и за изграждането на втора линия на кабинковия лифт на Банско при спазване на всички екологични изисквания.
 
В отговор на поставен от бизнеса въпрос, държавният глава призова да се засили контролът върху европейското финансиране в туристическия сектор след разкритите данни за злоупотреби с изграждането на къщи за гости, но да бъде съхранен и потенциала на този финансов инструмент за развитието на сектора.
 
Облекчаването на режима за издаване на визи за чуждестранни граждани, на чартърните полети и засилването на борбата с нелоялната конкуренция в туристическия бранш също бяха сред предложените от бизнеса мерки по време на срещата им с държавния глава министър Балтова и представителите на местната власт.


 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Вицепрезидентът на Международния панаир на книгата в Подгорица: Духовната империя България предопределя културната история на цяла Европа

7 май 2025 | 16:04
Под патронажа на Илияна Йотова се провеждат Дните на българската култура в Черна гора

Вицепрезидентът към българския военен контингент в Косово: България се гордее с вас

6 май 2025 | 18:06
Илияна Йотова отбеляза Деня на храбростта и празника на Българската армия заедно с българските военнослужещи

Държавният глава Румен Радев приветства гражданите, посетили президентската институция, за техния интерес към историята и традициите на българската държава

6 май 2025 | 16:04
Над 2000 души посетиха Администрацията на президента в Деня на отворените врати

Президентът Радев: Просперитетът ни като народ и суверенна държава зависи от способността ни да съхраняваме изворите на национално достойнство, самочувствие и патриотизъм

6 май 2025 | 16:04
В Деня на храбростта и празник на Българската армия – 6 май младежи от ученически гвардейски отряди връчиха клетвените си обещания на държавния глава

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки