НОВИНИ

Вицепрезидентът Йотова беше гост на откриването на обновената Слънчева зала на НИМ

2021-05-20 14:55:00

Илияна Йотова изрази надежда, че музеят ще срещне по-голяма подкрепа от служебния министър на културата

„Има символика в това, че Слънчевата зала на Националния исторически музей е събрала 7 века история на Средновековна България. Това са златните векове на България, когато се създават българската държавност, език, вяра и народност, идентичност, която носим всички ние, независимо дали живеем в България или извън границите й. Това е време, в което българската държава не е само географско понятие, но и важен политически и културен фактор, който определя съдбините на други държави и народи.“ Това заяви Илияна Йотова на откриването на реновираната Зала 3 на Националния исторически музей, която представя експозицията „Българската държава през Средновековието VII – XIV век“.

„Има символика и в дните, в които откриваме залата – в навечерието сме на най-светлия български празник 24 май, когато почитаме славянските първоучители Кирил и Методий“, посочи вицепрезидентът. Като припомни думите на знаменития акад. Лихачов, че България е държава на духа, Илияна Йотова изтъкна огромния принос на българската държава за разпространението на богата култура и литература из целия славянски свят. „Благодарение на България, която спаси Кирило-Методиевото дело, бе поставено началото на обединена Европа, на третия духовен свят на средновековна Европа – славянския“, подчерта вицепрезидентът. „Много атефакти тук са свидетелство за сила, мъжество, войнска чест, победи. Но има и много, които говорят за победите на духа, на културата“, отбеляза Илияна Йотова.

Вицепрезидентът поздрави ръководството на Националния исторически музея за амбицията и силата, с които преодолява трудностите и поддържа музея жив в тежкия период на пандемията. Илияна Йотова изрази надежда, че в лицето на служебния министър на културата проф. Велислав Минеков НИМ ще намери много по-голяма подкрепа и помощ.

Вицепрезидентът специално поздрави музея за ателиетата „О писменехь”, с които отбелязват 24 май и привличат интереса на учениците.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Със свой указ президентът Румен Радев наименува Летище София на името на Апостола на свободата Васил Левски

17 февруари 2025 | 15:03
На основание чл. 98, т. 13 от Конституцията на Република България със свой указ №22 от 17 февруари 2025 г. президентът Румен Радев наименува Летище София на името на Апостола на свободата Васил Левски.

Вицепрезидентът: Със своите пресклубове БТА трябва до достигне до всички български общности

16 февруари 2025 | 19:07
Илияна Йотова беше гост на отбелязването на 127-годишнината на агенцията

Държавният глава удостои с Почетния знак на президента маестро Стефан Диомов

16 февруари 2025 | 19:07
В приветствието си преди началото на музикалния спектакъл „Здравей, как си приятелю?” президентът Радев подчерта, че с музиката на Стефан Диомов е израснало не едно поколение българи и цяла плеяда талантливи творци

Държавният глава: Справянето с кризите изисква повишаване на европейската конкурентоспособност в глобален план и гарантирането на сигурността на ЕС

15 февруари 2025 | 17:05
Многобройните кризи в съседство на Европа превръщат увеличаването на инвестициите в сферата на отбраната и сигурността в необходимост, но следва да се отчитат и възможностите на всяка отделна държава какъв процент от своя БВП може да отдели за това, подчерта президентът Румен Радев по време на среща с председателя на Европейския съвет Антонио Коща в Мюнхен

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки