НОВИНИ
Вицепрезидентът: Специални фондове и мерки за най-уязвимите ще ни помогнат да се справим с кризата
2020-12-11 15:28:0028 посланици и представители на дипломатически мисии в България се включиха в онлайн конференцията „Невидимата пандемия на неравенствата“, организирана от Илияна Йотова
В условия на криза на първа линия са повече жени заради професиите си, сочи международната статистика. Специални фондове и мерки в подкрепа на най-уязвимите и за преодоляване на неравенствата между мъжете и жените ще ни помогнат да се справим с кризите, породени от пандемията. Това предложи вицепрезидентът Илияна Йотова на организираната от нея онлайн конференция „Невидимата пандемия на неравенствата“, в която се включиха 28 посланици и представители на дипломатически мисии в България. Към традиционния формат на редовни срещи с дами посланици, който вицепрезидентът утвърди, се присъединиха и мъже дипломати. Във фокуса на срещата бяха проблемите, които пандемията поставя пред жените и децата, и възможните решения за справяне с последствията. В дискусията участва и представителят на УНИЦЕФ в България Джейн Муита. Конференцията беше и по повод 10 декември – Международен ден на човешките права, и 25 ноември – Международен ден за елиминиране на насилието над жени.
Вицепрезидентът определи като пандемия „фантом“ последствията от коронавируса – от стремглаво задълбочаване на неравенствата до увеличение на домашното насилие. За тази криза не се говори достатъчно, но тя е с много тежки и продължителни последствия. „Трудно ще намерим лесната, бърза и ефикасна ваксина, за да се справим с всичко това. Но не можем да се задоволим само с констатации, необходими са действия. Политиките трябва да имат конкретно изражение, а не да се преписват механично от документ в документ“, посочи Илияна Йотова.
Участниците в срещата бяха категорични, че настоящата криза задълбочава вече съществуващи проблеми, но ражда и нови. Последствията не са еднакви за всички – отново най-потърпевши са най-уязвимите, на първо място жените и децата. Бедност, отстъпление от воювани с десетилетия права – достъп до образование и здравеопазване, икономическа еманципация на жените, достъп до вземане на решения, дигитално неравенство, сериозен ръст на домашното насилие – проблемите, които споделиха дипломатите от Европа, Америка, Азия и Африка, са общи за всички страни. Поставени бяха и въпросите за състоянието на жените и деца-бежанци и на малцинствата.
В редица държави действат програми, насочени към конкретно подпомагане на жените и децата. „Обмяната на добри практики е от полза за всички“, убедена е Илияна Йотова.
„В България липсват мерки, насочени специално към жените. Няма дори статистика колко от новите 300 хил. безработни са мъже и колко са жени, кои сектори са най-уязвими. Тази информация е нужна, за да се предприемат най-подходящите мерки“, посочи вицепрезидентът Йотова и очерта тенденциите в световен мащаб. Очаква се пандемията да увеличи броя на хората, живеещи в бедност, с нови около 130 млн., а около 435 млн. жени и деца да живеят с по-малко от 1,90 долара на ден.
Вицепрезидентът изтъкна, че на първа линия заради професиите, които изпълняват, са жените. „Образование, здравеопазване, социални работници, болногледачи (почти 80% в национален и световен мащаб), сервитьори, стюардеси, касиери в магазините, фризьори, шивачи. Това са професии, които не могат да бъдат дистанционни“, посочи Илияна Йотова. Според проучвания жените са почти два пъти по-уязвими от мъжете да загубят работата си заради коронавируса.
В условията на изолация върху жените падат грижите за семейството, помощта на децата в ученето, грижата за възрастни хора. Едновременно с това трябва да работят от вкъщи.
Във фокуса на дискусията беше и тревожно големият ръст на домашно насилие – физическо, психическо и икономическо. „Мерките срещу насилието трябва да бъдат засилени – от допълнителни места за закрила, до нови възможности за подаване на сигнали, до специални фондове за подпомагане“, посочи вицепрезидентът. Необходимо е да се завишат наказанията и строгото наблюдение на правораздавателните органи. Изразена беше общата позиция, че съществена част от решението на проблема е подходящото образование и ангажираността на мъжете.
Участниците в конференцията благодариха на вицепрезидента за ангажираността ѝ с обсъдените проблеми. Всички изразиха своята убеденост, че политиките трябва да се правят с активното участие и на жените, защото от това зависи и здравината на нашите общества, както посочи Илияна Йотова. Конференцията завърши с обещанието да продължи, включително и в по-широк формат.
„Да не допускаме физическата дистанция да се превръща в социална. Пандемията ни показа колко сме зависими едни от други и само заедно можем да се справим. Уроците са много, дано да ги научим“, завърши вицепрезидентът.