НОВИНИ

Проблемите и перспективите пред България обсъдиха с вицепрезидента випускници на Академията за социална политика

2019-11-15 17:57:00

От равносметката 30 години след 10 ноември 1989 г., резултатите и провеждането на местните избори в България през функционирането на институциите, приоритетите в работата на вицепрезидента до идеите за развитие на Европейския съюз – широк диапазон от въпроси обсъдиха на „Дондуков“ 2 с Илияна Йотова завършващите випуск 2019 на Академията за социална политика, провеждана от Института за социална интеграция.

В центъра на оживения разговор бяха проблемите и перспективите пред България. По думите на вицепрезидента в последните години в България липсва аргументираната политическа дискусия. „Страдаме от остър дефицит на демокрация. Днес разочарованието сякаш е повече от надеждата. Неравенство, липса на справедливост и перспектива – това е картината на България 30 години след т.нар. преход“, посочи Илияна Йотова и добави, че хабим повече енергия да се мразим, вместо да водим съществения разговор за бъдещето. „От вас се очакват конкретните предложения за развитието на България в следващите години. Вие сте тези, които ще взимат решенията за страната“, обърна се вицепрезидентът към випускниците. Те проявиха интерес към дейността на президентската институция и отношенията между президент и вицепрезидент. „С президента Радев работим като екип, всеки представя своите аргументи и изготвяме общите си позиции. Отстояваме това, което обещахме на хората преди три години. Не влизаме в съглашателства, когато виждаме, че конкретни политики не са в интерес на българските граждани“, заяви Илияна Йотова.

Широкото одобрение на присъстващите получи идеята на президентската институция за голям форум в София с представители на българските общности в чужбина. „За близо три години се срещнах с наши сънародници в различни краища на света. Усетих тяхното желание за по-преки контакти с България и за работа с българската държава“, сподели вицепрезидентът. Целта на подготвяната среща е да се регламентират отношенията с българите в чужбина. Випускниците от Академията за социална политика оцениха полезността на интернет платформата, по която работи вицепрезидентът Йотова, за връзка на българите в чужбина помежду им и с българската държава.

Тема на разговора бяха и подготвяните промени в Закона за българското гражданство, чиято цел е да пресекат неправомерните практики. Вицепрезидентът бе категорична, че даването на българско гражданство е въпрос на национален суверенитет. Илияна Йотова подчерта, че задължителен критерий за гражданство по произход трябва да бъде доброто владеене на български език.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Румен Радев: Не може да си срещу избирателното правосъдие, но да се обявяваш за избирателна демокрация

25 юли 2025 | 15:03
Погромът върху българската конституция, който извърши „сглобката“, ще продължава да изкривява политическия живот и упражняването на власт в България, заяви държавният глава пред журналисти

Румен Радев: България е била силна и просперираща, когато връзката между народа и армията е устоявала на изпитанията

25 юли 2025 | 13:01
Държавният глава участва в тържествения ритуал по присвояване на първо офицерско звание на курсантите и връчване на свидетелствата на кадетите от 147-ми випуск „Сливнишко-Драгомански“ на НВУ „Васил Левски“

Президентът Румен Радев връща за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване

24 юли 2025 | 10:10
В мотивите си държавният глава заявява, че подкрепя законови мерки, целящи най-ефективното разпределение на публичните финанси в областта на медицинската помощ. В същото време президентът счита, че промените създават предпоставки за ограничаване на конституционни права на българските граждани.

Румен Радев: Успехът е съпътствал българската дипломация, когато е била неподвластна на тяснопартийни интереси и е следвала ясно формулирани национални цели

22 юли 2025 | 22:10
Когато към страната ни се прилагат асиметрични действия, следва да разширяваме дипломатическия инструментариум, така че да защитаваме национален интерес и най-вече правата на сънародниците ни зад граница, заяви президентът по случай Деня на българската дипломатическа служба

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки