НОВИНИ

Новите заплахи пред човешките права обсъди вицепрезидентът Йотова с председателя на Европейския съд по правата на човека

2019-10-18 15:36:00

Новите предизвикателства пред защитата на човешките права обсъдиха в Страсбург вицепрезидентът Илияна Йотова и председателят на Европейския съд по правата на човека Линос-Александър Сицилианос.

Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) е най-добре познатата и авторитетна съдебна институция в Европа. Съдът следи зачитането на правата на човека на 830 милиона европейци в 47 държави членки на Съвета на Европа, които са ратифицирали Конвенцията за правата на човека от 1950 г. През тази година Европейският съд по правата на човека отбелязва 60 години от създаването си.

„Ролята на Съда в Страсбург е динамична и продължава да нараства на фона на днешните нови предизвикателства пред Стария континент – миграция, тероризъм, радикализация и екстремизъм, популизъм и краен национализъм“, изтъкна Илияна Йотова. Според вицепрезидента Йотова това ще доведе до промяна на съдържанието на делата, които се водят и европейските институции трябва да намерят адекватни решения за реакция. В последно време се наблюдава ръст на жалбите към ЕСПЧ именно по тези въпроси. Според вицепрезидента в тази нестабилна  обстановка ролята на Европейския съд по правата на човека е още по-важна за поддържането на толерантността, стабилността и мира, като се гарантират преди всичко правата на европейските граждани.

Сред основните теми на разговора беше Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи, която има ключова роля в укрепването на демократичната сигурност и подобряването на доброто управление в цяла Европа. Илияна Йотова заяви, че България подкрепя усилията за ускоряване на присъединяването на Европейския съюз към конвенцията. Линос-Александър Сицилианос изрази своята надежда в този процес.

Председателят на ЕСПЧ запозна българския вицепрезидент със създаването на Мрежата на европейските висши съдилища, където членува българският Конституционен съд. Мрежата се състои от 80 съдилища от 37 държави и представлява платформа за обмяна на мнения. Целта е да се познават и спецификите на националните законодателства, за да се вземат адекватни решения от Съда. Според Илияна Йотова е необходимо сближаването на отделните законодателства на европейско ниво.

На срещата бе обсъдена и изработената от Съвета на Европа първа по рода си „Европейска етична харта за използване на изкуствения интелект в съдебните системи и тяхната среда“, която цели да съхрани правата на човека в условията на бързото развитие на новите технологии.

В разговора участваха българският постоянен представител към Съвета на Европа посланик Катя Тодорова и българският съдия в Европейския съд по правата на човека Йонко Грозев.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Румен Радев: Не може да си срещу избирателното правосъдие, но да се обявяваш за избирателна демокрация

25 юли 2025 | 15:03
Погромът върху българската конституция, който извърши „сглобката“, ще продължава да изкривява политическия живот и упражняването на власт в България, заяви държавният глава пред журналисти

Румен Радев: България е била силна и просперираща, когато връзката между народа и армията е устоявала на изпитанията

25 юли 2025 | 13:01
Държавният глава участва в тържествения ритуал по присвояване на първо офицерско звание на курсантите и връчване на свидетелствата на кадетите от 147-ми випуск „Сливнишко-Драгомански“ на НВУ „Васил Левски“

Президентът Румен Радев връща за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване

24 юли 2025 | 10:10
В мотивите си държавният глава заявява, че подкрепя законови мерки, целящи най-ефективното разпределение на публичните финанси в областта на медицинската помощ. В същото време президентът счита, че промените създават предпоставки за ограничаване на конституционни права на българските граждани.

Румен Радев: Успехът е съпътствал българската дипломация, когато е била неподвластна на тяснопартийни интереси и е следвала ясно формулирани национални цели

22 юли 2025 | 22:10
Когато към страната ни се прилагат асиметрични действия, следва да разширяваме дипломатическия инструментариум, така че да защитаваме национален интерес и най-вече правата на сънародниците ни зад граница, заяви президентът по случай Деня на българската дипломатическа служба

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки