НОВИНИ

Росен Плевнелиев: Реформите и предприемачеството са ключът за ускоряване на икономическия ръст

2016-04-19 12:14:00

България днес е център на активно развиваща се иновационна екосистема и е лидер в регион със 150 милиона души население. Амбициозни сме, имаме план и резултатите започват да се виждат. Това каза президентът Росен Плевнелиев в приветствието си към участниците в осмото ежегодно издание на форума Webit за технологии, иновации и инвестиции, който се провежда в научно-технологичния парк „София Тех Парк“. Във форума тази година участват над 4300 участници от 74 държави.

Реформите и предприемачеството са необходимите стъпки за ускорен икономически ръст, подчерта президентът Плевнелиев, като посочи, че големият въпрос пред европейските икономики е могат ли правителствата да се справят с перспективата за нисък икономически ръст и дългосрочна нестабилност. „Трябва да продължат реформите за по-добра бизнес среда, за интеграция на регионалния и на европейския пазар, за общ европейски енергиен и европейски цифров пазар, както и реформите в образованието, което да ни помогне да адресираме индустриите на бъдещето“, призова президентът Росен Плевнелиев.

По думите на държавния глава, в тези процеси трябва активно да бъдат привлечени младите хора. „Следващата голяма идея може да се роди навсякъде и тук, в България. Имаме всички предпоставки да успеем“, посочи Росен Плевнелиев, като припомни, че младите българи поставят страната ни сред петте най-талантливи нации в света в областта на математическите науки, информационните и комуникационните технологии, природните науки.

Лидерите на новата икономика са в София, която се утвърждава като едно от най-добрите места за правене на бизнес, каза още държавният глава и открои България като двигател на реформи и фактор на стабилност в региона. Със създаването на първия научно-технологичен парк в региона България е на път да се утвърди и като регионален център в областта на високите технологии. Само в ИТ-сектора за последните 10 години са създадени над 17 000 нови работни места. Перспективата е те да бъдат удвоени до 2020 година, посочи президентът и изрази подкрепа за всеки проект, който ще допринесе за утвърждаването на страната ни като регионален лидер в предприемачеството. „Да бъдеш предприемач означава да вземеш бъдещето в собствените си ръце“, каза още държавният глава Росен Плевнелиев пред участниците и гостите на тазгодишния форум Webit.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Над 350 заявления за подпомагане на деца и лечебни заведения са постъпили от началото на кампания 2025-2026 г. на „Българската Коледа“

16 март 2026 | 17:05
Президентът Йотова се срещна с Експертния съвет на „Българската Коледа“

Президентът: Необходима е обществена нетърпимост срещу сивата икономика

12 март 2026 | 19:07
Държавният глава участва в церемония по връчване на наградите „Икономика на светло“

Под патронажа на президента Илияна Йотова ще се проведе инициативата на британското посолство „Посланик за един ден“

11 март 2026 | 14:02
Победителките ще имат възможност да участват в работното ежедневие на президента Илияна Йотова и на британския посланик Натаниел Копси, да се срещнат с представители на законодателната и изпълнителната власт, на гражданския сектор и на бизнеса.

Илияна Йотова: Днес молитвата ни е за мир, разум и диалог

10 март 2026 | 12:12
Държавният глава участва в отбелязването на 83 години от спасяването на българските евреи

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки