НОВИНИ
Росен Плевнелиев: Регионалната свързаност ще даде тласък на индустриалното развитие на Балканите
2016-03-31 11:22:00
Енергийната свързаност между страните от региона е фактор за създаването на общ енергиен пазар и регионална енергийна борса. Заедно с подобряването на транспортните връзки и сътрудничеството между страните от региона в ключови сектори, тя ще даде тласък на индустриалното развитие на Балканите и ще намали зависимостта от един доставчик на ресурси. Това заяви държавният глава Росен Плевнелиев, който заедно с президента на Хърватия Колинда Грабар-Китарович откри съвместен българско-хърватски бизнес форум в столицата.
Балканите имат стратегически потенциал и в основите му стои регионалният подход, подчерта президентът Плевнелиев. Росен Плевнелиев и Колинда Грабар-Китарович окуражиха бизнеса от България и Хърватия да засили двустранните контакти. Двамата откроиха потенциала на България и Хърватия за задълбочаване на търговско-икономическото и инвестиционното сътрудничество. Като перспективни бяха откроени секторите на енергетиката и реализацията на проекти за енергийна свързаност и диверсификация, информационните и комуникационните технологии, дигитализацията, производството на автомобилни компоненти, машиностроенето, туризмът.
Пред представителите на бизнеса държавният глава Росен Плевнелиев посочи добрите условия за правене на бизнес в България, благоприятната данъчна среда, повишаването на инвеститорското доверие, което намира израз в ниските лихви по българските ДЦК на международните пазари, както и високия процент на усвояване на средствата от ЕС. Страната ни има ясен дългосрочен план за действие с конкретни мерки, реализирани по Националната програма за развитие „България 2020“. Стартира и работата по програмата за развитие на страната ни до 2030 година, допълни президентът.
От своя страна президентът Колинда Грабар-Китарович даде висока оценка на дългосрочното планиране и на конкретните мерки, предприемани от българската страна в подкрепа на бизнеса. „Енергийната зависимост не допринася за политическата стабилност на страните от региона. Затова трябва да ускорим изграждането на интерконекторните връзки, което ще доведе до намаляване на цените на енергоносителите и ще насърчи конкурентоспособността на нашите икономики“, заяви президентът Грабар-Китарович по време на форума.
Хърватия също така разчита на успешния български опит при усвояването на средствата от Европейския съюз, за да ускори икономическия си ръст. Страната излезе от 6-годишна рецесия и през 2015 г. бележи 1.6% ръст на БВП.