НОВИНИ

Президентът очаква да бъдат посочени отговорните за проблемите при провеждането на местните избори и референдума

2015-10-30 12:33:00

Държавният глава: Сезирал съм ДАНС за хакерската атака на институционални сайтове на 25 октомври

Президентът Росен Плевнелиев призова да се посочат инициаторите на  хакерските атаки срещу институционални сайтове в деня на провеждането на местния вот и на референдума на 25 октомври и да се каже открито кой е дал указанията към секционните избирателни комисии да не се дават бюлетини за националното допитване. „Като държавен глава очаквам проблемите да не се замитат, а да се направи честен анализ, сезирал съм и службите за това, очаквам много отговори“, заяви държавният глава на брифинг на „Дондуков“ 2.

Президентът Плевнелиев определи като безпрецедентно членове на секционни избирателни комисии да не дават бюлетина за референдума за въвеждането на електронно гласуване, а избиратели да бъдат принуждавани да ходят повече от веднъж до урните. „За мен не са случайни и хакерските атаки в деня на изборите. Сезирал съм ДАНС и очаквам обяснение. Тези атаки целят да подхранят съмненията на българските граждани, че електронното гласуване не би следвало да е честно и няма как да успее. За мен това е нов „Костинброд“, допълни Росен Плевнелиев. „Българската държавност трябва да отговори категорично откъде дойдоха хакерските атаки, кой ги инициира и плати за тях, кой от ЦИК даде инструкции да не се дават бюлетини – това трябва да се провери и очаквам резултат“, категоричен беше държавният глава.

Президентът посочи, че в една демократична държава, която следва европейските ценности, не би следвало да е възможно да се подхранват подобни съмнения и притеснения. Президентът очаква политическите сили и народните избраници да направят „честен прочит на случилото се“ и да вземат отговорни решения в Народното събрание за начина на работа на Централната избирателна комисия и за промени в Изборния кодекс. „Уважавам демократичните правила, не искам да предопределям действията на една или друга институция, но съм притеснен от случилото се в неделя и очаквам дебат, анализи и последствия“, добави Росен Плевнелиев.

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът обсъди с представители на български организации в Молдова развитието на филиала на Русенския университет в Тараклия

6 март 2026 | 17:05
Акцент в разговорите беше и административно-териториалната реформа в страната

Държавният глава подписа указ за освобождаването на Ангелина Бонева като министър на регионалното развитие и благоустройството и назначи Николай Найденов на длъжността

6 март 2026 | 17:05

Илияна Йотова: България е успешен пример в политиките за равнопоставеност между жените и мъжете

6 март 2026 | 12:12
Равнопоставеността не е кух лозунг, а стратегически интерес, заяви президентът на откриването на форум по повод Международния ден на жената

Президентът Илияна Йотова: За България няма непосредствена заплаха от ситуацията в Близкия изток, няма основание за напрежение сред хората

6 март 2026 | 10:10
Всеки риск се следи много внимателно и при първия сигнал за промяна в ситуацията в Близкия изток и региона, както и по отношение на сигурността на България, ще свикам незабавно заседание на КСНС. В момента няма непосредствена опасност за България, тя не е страна в този конфликт. Няма никакво основание да напрягаме хората.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки