НОВИНИ
България ще задълбочи сътрудничеството си с УНИЦЕФ за предотвратяване на ранното отпадане от училище и за интеграция на децата в риск
2015-10-21 17:37:00
България ще задълбочи сътрудничеството си с УНИЦЕФ за предотвратяване на ранното отпадане от училище и за подобряване на достъпа до образование за децата с увреждания или живеещи в риск от бедност. Това стана ясно на среща на президента Росен Плевнелиев с представителя на УНИЦЕФ в страната ни Мария Хесус Конде. Двамата бяха единодушни, че улесняването на достъпа до качествено образование е от ключово значение за успешната реализация на пазара на труда и за пълноценна интеграция в обществото.
Президентската институция ще продължи да подкрепя политиките в областта на образованието и социалната сфера, насочени към децата и младежите в неравностойно положение, увери още президентът Плевнелиев. „Солидарността не само на представителите на частния сектор, но и на цялото българско общество към проблемите на децата и младежите е особено показателна”, заяви Мария Хесус Конде. Държавният глава запозна Мария Хесус Конде с процеса на деинституционализация на лишените от родителска грижа деца у нас. От неговото начало броят на настанените в специализирани институции деца и младежи е намалял три пъти, а предоставяните услуги за семейства и деца са се удвоили. За периода 2010-юли 2015 г. общо 49 институции са закрити, а на 4700 деца и младежи е осигурена мрежа от грижи и услуги, което им позволяват да растат в близка до семейната среда.
„България е решена да изпълни даденото обещание и да завърши успешно процеса на деинституционализация“, заяви още държавният глава и подчерта, че страната ни е готова да сподели своя опит и със страните от Югоизточна Европа. През 2012 г. под патронажа на българския президент в София беше проведена регионалната конференция на УНИЦЕФ, посветена на преустановяването на настаняването на деца под три години в специализирани институции.
Мария Хесус Конде оцени високо предприетите от страната ни реформи за въвеждането, с подкрепата на УНИЦЕФ, на работещи практики в областта на младежкото правосъдие. В България вече функционират 14 „сини стаи“ за улесняване на диалога и общуването с деца и младежи, които са станали жертви или свидетели на престъпления.