НОВИНИ

Росен Плевнелиев: Ще се съобразя с решението на Народното събрание и волята на обществото за бъдещето на АЕЦ “Белене”rnrn

2012-08-05 18:15:00

България е изпълнила всички изисквания за присъединяване към Шенгенското пространство и вярвам, че страната ни ще получи справедлива оценка за постигнатите резултати. Това заяви днес пред журналисти президентът Росен Плевнелиев, помолен да коментира изявление на вътрешния министър на ФРГ Ханс-Петeр Фридрих преди дни.

Държавният глава подчерта, че освен изказването на министър Фридрих българските институции не отчитат промяна в позицията на Германия, която да представлява пречка в процеса по присъединяване на страната ни към Шенгенската зона. “Убедени сме, че двуетапният план е правилен и очакваме коректна оценка на нашите усилия. България се справя блестящо и пази шенгенските граници по начин, много по-добър от други държави”, категоричен бе президентът.

Помолен да коментира организираната от "Коалиция за България" подписка за провеждането на референдум за бъдещето на проекта АЕЦ "Белене", Росен Плевнелиев подчерта, че като държавен глава ще се съобрази с решението на Народното събрание и волята на българските граждани. "Предстои да видим как точно ще бъде формулиран въпросът, по кое време и дали изобщо ще стартира такъв референдум. Като експерт обаче ще повторя, че вместо България да налива 10 милиарда евро в един проект с два остарели реактора, които ще произвеждат поне три пъти по-скъп ток от АЕЦ "Козлодуй", бих инвестирал три пъти по-малко в национална програма за енергийна ефективност, която ще има по-голям ефект за българските граждани, за икономиката и за градовете”, коментира президентът.

България и Република Македония трябва да имат добра воля и да уважават историята си, каза още пред медиите президентът Плевнелиев в отговор на въпрос дали двете държави са готови заедно да честват годишнина от Илинденската епопея. “Позицията на България към Македония е изключително добронамерена. Историческите факти са такива, каквито са, и ние трябва да ги познаваме и приемаме, а не да ги манипулираме и променяме", посочи още българският държавен глава.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Румен Радев посети в Пловдив Комплекса за социални услуги „Олга Скобелева“

13 март 2025 | 18:06
Президентът се запозна с дейността на Центъра за социална рехабилитация и интеграция, който предоставя възможности за професионално обучение на деца и младежи от различни рискови групи в различни области.

Румен Радев пред студенти: Най-големият враг на бъдещето е апатията и безразличието към обществените недъзи

13 март 2025 | 18:06
Невъзможно е постигането на лично благополучие на фона на разпадаща се обществена среда, заяви президентът на лекция в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“

Вицепрезидентът към победителките в „Посланик за един ден“: Отстоявайте себе си дори когато срещате критика

13 март 2025 | 17:05
За осма поредна година под патронажа на Илияна Йотова се проведе инициативата на британското посолство в България

Румен Радев: Държавите членки на ЕС следва да вземат стратегическите си решения въз основа на точна оценка на европейските финанси

12 март 2025 | 18:06
Държавният глава се срещна в президентската институция с Илиана Иванова, член на Европейската сметна палата

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки