НОВИНИ
Росен Плевнелиев: Работещите институции са в основата на постигането на устойчив растеж
2015-06-04 19:02:00
Държавите, които не разполагат с природни ресурси като нефт и природен газ, могат да постигнат устойчив растеж и да бъдат успешни само ако вложат усилията си в изграждането на работещи институции. Това заяви президентът Росен Плевнелиев при откриването на инициативата на Европейската комисия „Диалог с гражданите“ в „Канев Център“ в Русенския университет „Ангел Кънчев“. Темата на дебата е „Бъдещето на Европа“ и в него взеха участие първият заместник-председател на Европейската комисия Франс Тимерманс и министърът на правосъдието на Румъния Роберт-Мариус Казанчук.
„В годините на прехода България постигна не малко, но си даваме сметка, че все още не сме там, където искаме да бъдем и където очаква българското общество. Доказателство за това нееднократно ни даваха гражданите, които изискват промяна в работата на институциите“, заяви държавният глава. Росен Плевнелиев подчерта, че за първи път през последните 25 години не само е призната нуждата от реформа в съдебната система, но и българското правителство приема тази реформа като основен приоритет в своята управленска програма.
„Положително е, че желанието за промяна се споделя и от мнозинството от работещите в съдебната система и прокуратурата и това е гаранция за устойчивост на процеса на реформи“, подчерта президентът и призова тези усилия да бъдат подкрепени както от народните представители, така и гражданското общество.
Росен Плевнелиев беше категоричен, че Механизмът за сътрудничество и оценка по отношение на българската съдебна система не се прилага, за да се „угоди“ на Брюксел, а за да се отговори на очакването на гражданите за справедливо правораздаване. „За нас Европейската комисия е партньор в предприетите действия за изграждането на работещи и прозрачни институции“, подчерта държавният глава.
Страната ни ще продължи да работи за скорошно присъединяване към Шенгенското пространство, посочи още президентът Плевнелиев. По думите на държавния глава, България и Румъния постигат добри резултати при охраняването на външните граници на Европейския съюз и това многократно е признавано от страна на европейските институции. „Вече сме изразили и подкрепата си за поетапно присъединяване към Шенген, на първо време това да се случи по отношение на българските летища и пристанища“, добави президентът. „Вършим си добре работата по границите и съм сигурен, че държавите членки скоро ще го оценят", заяви по време на дебата държавният глава.
Президентът благодари на заместник-председателя на ЕК Франс Тимерманс за предоставената възможност българските граждани да бъдат активни участници в дебата за бъдещето на Европа и да отправят своите въпроси и предложения директно към Европейската комисия.
Ако правилата не важат еднакво за всички, ще ни бъде много трудно да постигнем и благосъстояние за всички, заяви министърът на правосъдието на Румъния Роберт-Мариус Казанчук, който определи като успешно разширяването на трансграничното сътрудничество между България и Румъния.
Създаването на Европа, която да гарантира икономическа стабилност и да дава възможност за личностно развитие на всеки гражданин, е в основата на дебата в европейските страни днес, заяви заместник-председателят на ЕК Франс Тимерманс. Той подчерта, че европейските държави са взели своето решение да споделят съдбата си и само заедно могат да определят и собственото си бъдеще.
В дискусията взеха участие близо 800 граждани на България и Румъния.