НОВИНИ

Президентът: България не е проблем, а е част от решението на проблемите в Европа

2015-06-03 13:59:00

България има активни и силни позиции по въпросите на европейския дневен ред и е част от решението на проблемите в Европа. Това заяви президентът Росен Плевнелиев, който разговаря на „Дондуков“ 2 с докладчика по пост-мониторинговия диалог на ПАСЕ с България Франьо Матушич. Представителят на Комисията по мониторинг на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа е на посещение у нас до 5 юни и ще проведе поредица от разговори с българските власти.
 
Произвеждането на референдум за изборните права на гражданите ще допринесе за по-доброто качество на демокрацията в България, коментира по време на срещата Франьо Матушич. Държавният глава запозна госта с част от мотивите си да инициира всенародно допитване за изборните права на гражданите, които предстои да бъдат внесени в Народното събрание. Референдумът е работещ инструмент на демокрацията, а съчетаването на пряката демокрация с представителната ще допринесе за нова доза доверие на гражданите в институциите, подчерта президентът по време на разговора. „Ако искаме да подобрим демокрацията, трябва да дадем възможност гласът на хората да бъде чут“, коментира държавният глава.
 
Росен Плевнелиев и Франьо Матушич обмениха мнения по ключови реформи, които са на дневен ред пред страната ни през 2015 година. Особен акцент беше поставен върху съдебната реформа и свързаните с нея промени в Конституцията.
 
От своя страна Франьо Матушич увери, че Съветът на Европа ще продължи да подкрепя България във всяко усилие за подобряване на качеството на демокрацията, което е от ключово значение за целия регион. Проблемите трябва да бъдат посочвани открито и честно, за да бъдат разрешавани, единодушни бяха още Росен Плевнелиев и Франьо Матушич.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

145 години българо-френски отношения бяха тържествено отбелязани в Грас с участието на вицепрезидента и с концерт на български оперни изпълнители

27 април 2025 | 11:11
Илияна Йотова връчи от името на държавния глава Румен Радев почетния знак на президента на мецената Жил Фукс за подкрепата му и популяризирането на българската култура

Вицепрезидентът разговаря с кмета на френския град Грас, побратимен с Казанлък

26 април 2025 | 11:11
Вицепрезидентът Илияна Йотова разговаря с кмета на Грас Жером Вио. По негова покана и на културната асоциация „Център за изкуства“ вицепрезидентът е във френския град за тържественото отбелязване с концерт на български оперни изпълнители на 145-годишнината на българо-френските дипломатически отношения.

Румен Радев: В период на сътресения в политиката, сигурността и икономиката гласът на бизнеса е изключително важен

25 април 2025 | 22:10
Българската стопанска камара е ценен партньор и коректив на държавните институции, заяви президентът на отбелязването на 45-годишнината на организацията

Държавният глава: Спортът кове качества, изгражда характер и прави младите хора на България по-силни и уверени

25 април 2025 | 15:03
Румен Радев посети Перник, където поздрави ученици, участващи в инициативата „Спортувай с президента“

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки