НОВИНИ

Комисията по помилването при президента: Запазва се зависимостта между образователни дефицити и развитие на модели на престъпно поведение

2015-03-19 15:01:00

40% от търсещите помилване никога нищо не са работили, констатира анализ на експертите на президентската институция

През 2014 г. трима граждани са помилвани частично, а на един наказанието е заменено с по-леко. Това се посочва в Годишния доклад за дейността на Комисията по помилването при президента, публикуван на www.president.bg. През третата година от работата си Комисията (КП) е провела 29 заседания, на които се е произнесла по над 450 от общо 516 молби, подадени от 422 молители. 45 от молителите са подали молба за първи път, а останалите молби са подадени от или в полза на осъдени, чиито случай вече е разглеждан в миналото от Комисията по помилването.

През 2014 г. основна цел на Комисията бе да осигури устойчивост на достигнатия информационен и експертен стандарт на политиката по помилване. От 2014 г. КП поддържа електронна система за управление на дейността си, която изцяло дигитализира процеса по разглеждане, решаване, архивиране и статистическо обработване на данните от молбите за помилване.

През третата година от дейността на специализираната комисия при президента молба за помилване са подали 30 жени, от които 26 изтърпяват наказанието си в затвор. През отчетния едногодишен период е разгледана една молба от непълнолетен осъден, две молби от пълнолетни, ненавършили 21-годишна възраст, както и пет молби от осъдени над 70 годишна възраст. Най-често осъдените са в зряла възраст (между 31 и 50 години) – общо 36%.

Запазва се установената през предходните две години зависимост между образователни дефицити и развитие на модели на престъпно поведение, констатира анализът на експертите на Комисията. Сред молителите преобладават осъдени с ниско образование, като напълно неграмотни (непосещавали никога училище) са 15 на сто, а групата на осъдените с начално образование включва множество лица с получена в затвор образователна степен. Мнозинството от молителите (57%) са лица без квалификация, като само 17% от тях имат някакъв трудов опит. Близо 140 души от подалите молби за помилване или 40 на сто от общия брой на молителите, никога нищо не са работили.

Близо 60% от осъдените молители изтърпяват наказание за престъпление, което е елемент от устойчив (52%) или ескалиращ (7%) престъпен модел. При тези лица криминализацията е настъпила и поради неефективност на превантивни държавни политики, известни като “защита на деца в риск”. Вместо закрилна и възпитателна политика в детството, спрямо някои осъдени са предприемани репресивни мерки, задълбочили проблемите при развитието и социализацията им, които са сред предпоставките поправителният процес спрямо тях по-късно да не се развива, посочват експертите в анализа си.

Оценени с висок риск от рецидив са 18% от молителите, а по-голяма част от групата осъдени (близо 54 на сто) са със среден риск от рецидив.

Мнозинството от 90% от осъдените молители са осъдени на лишаване от свобода за срок, по-кратък от 10 години и за престъпление, най-често извършено в рецидив, след като за били осъждани в миналото за други престъпления, за които не са били реабилитирани. Дванадесет молители изтърпяват наказание доживотен затвор, а 11 души – доживотен затвор без замяна.

Подробна статистика и анализ на дейността на Комисията, са публикувани в доклада на интернет страницата на президента www.president.bg. Изведени са основни изводи и препоръки от дейността на КП, които се отнасят до законодателни политики, дейността на съдебната власт, политиките по превенция на престъпността и ресоциализация на осъдените и други. За първи път анализът включва и профил на неосъдените, подали молби за помилване на осъдени лица.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Вицепрезидентът: Левски ни завеща самочувствието на българи, които заедно с другите народи да водят световните дела

19 юли 2025 | 09:09
Илияна Йотова беше гост на откриването в Етрополе на паметник на Апостола на свободата

Държавният глава: Нека заветите на Левски останат наш верен спътник по трудния, но благодатен път към чистата и свята република

19 юли 2025 | 08:08
Апостола ни завеща вярата, че независимо от епоха и обстоятелства можем да бъдем ковачи на собствената си съдба, заяви Румен Радев по случай 188-ата годишнина от рождението на Васил Левски и 80 години от обявяването на Левски за град

Румен Радев: Демокрацията е фасадна, правителството е декор на дуото Пеевски – Борисов, а правосъдието избирателно

18 юли 2025 | 13:01
Все по-трудно ще бъде да лъжем Европа какво се случва тук, заяви държавният глава пред журналисти

Вицепрезидентът: Гвардейският представителен духов оркестър е емблема на дълг, чест и достойнство

17 юли 2025 | 13:01
Илияна Йотова откри изложбата „Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и страната“

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки