НОВИНИ

Президентът Плевнелиев: Изключително важно е да има връзка между индустрията, науката и образованието

2014-10-14 15:48:00
"Българското членство в ЦЕРН издига професионалното равнище на нашите учени, инженери и компютърни специалисти. Убеден съм, че България намира правилните механизми, за да може чрез наука и чрез образование да покажем, че българския талант може да даде нещо на света. Но преди всичко искам България и българите да видят резултата от труда на нашите учени“. Това заяви президентът Росен Плевнелиев при посещението си в ЦЕРН в рамките на втория ден от официалната си визита в Швейцария.
 
Президентът Росен Плевнелиев разговаря с генералния директор на ЦЕРН проф. Ролф Хойер и с представители на ръководството, след което се срещна и с българите, които работят в Европейския център за ядрени изследвания. Държавният глава разгледа съоръженията на Големият адронен ускорител (LHC), както и експерименталната зона на CMS. Президентът отбеляза, че още от 1990 г. български учени са имали съществен принос за изследванията, свързани с колайдера. Българинът проф. Леандър Литов е един от 30-те първи учени, стъпили в ЦЕРН, и сега ръководи обновяването на CMS.
 
„Много важна е ролята на ЦЕРН като място за обучение и квалификация на кадри, за изграждане на умения за работа в международен екип“, заяви държавният глава. Сътрудничеството на България с ЦЕРН води началото си от 80-те години на миналия век. Центърът редовно се посещава от ученици и учители от България, като техният брой надхвърля 2000. Провежданите към днешна дата изследвания на българските учени в областта на физиката на елементарните частици са тясно свързани с научната програма на ЦЕРН, а в момента в ЦЕРН работят над 70 българи - от Софийския Университет „Св. Климент Охридски“, Българската академия на науките, Техническия университет.
 
Държавният глава отбеляза, че българските учени вече са неизменна част от изследователския център и работата им в програмите на ЦЕРН открива нови перспективи за професионално развитие и реализация на младото поколение български физици и учени.
 
Много е важно да има връзка между индустрията, науката и образованието, коментира президентът и посочи, че това ще се постигне чрез проекта София тек парк и чрез бъдещата оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж". Според Росен Плевнелиев приоритетите, които ще бъдат финансирани, трябва да бъдат определени в рамките на ясен и честен диалог между всички заинтересовани страни - БАН, университетите и МОН.
 
Президентът посочи, че по време на посещението му в ЦЕРН е обсъден и проект, който вече намира своята реализация - за български изотопен център, който да произвежда изотопи за всички болници със специална апаратура. Съвместни проекти със ЦЕРН се обмислят и планират и в рамките на проекта София тек и иновационната екосистема, която той създава.
 
По-рано през деня президентът посети и иновационния център на HP в Женева, в който се създават "технологии на бъдещето". Компанията за момента има два такива центъра в света, като вторият е позициониран в Дубай.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Вицепрезидентът в Разград: Да не гледаме само себе си и днешния ден, а с човека до нас заедно да работим за утрешния ден

28 януари 2025 | 19:07
Илияна Йотова беше гост на празника на града и тържественото честване на 147-годишнината от освобождението му

Президентът Румен Радев участва във възпоменателната церемония по случай 80-ата годишнина от освобождаването на концентрационния лагер „Аушвиц-Биркенау“

27 януари 2025 | 20:08
Десетки държавни и правителствени ръководители изслушаха разказите на оцелели от концентрационния лагер и от Холокоста и отдадоха почит пред жертвите на нацисткия режим в Европа.

Вицепрезидентът: С творчеството си Недялко Йорданов ни връща към смисъла, който понякога губим

27 януари 2025 | 16:04
Илияна Йотова присъства на авторския спектакъл на Йорданов „Каквото, такова“, представен в Народния театър „Иван Вазов“ по случай 85-годишнината на твореца

Президентът Радев: Изпълнението на двустранните договорености за развитие на свързаността между България и Унгария е инвестиция в икономическото развитие на двете държави

27 януари 2025 | 13:01
Държавният глава се срещна с министъра на националната икономика на Унгария Мартон Над

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки