НОВИНИ

Президентът изпрати приветствие до Военната академия „Г.С.Раковски“ по повод откриването на новата учебна година

2014-09-01 16:56:00


Президентът Росен Плевнелиев изпрати приветствие до Военната академия „Г.С.Раковски“, където днес бе открита новата учебна година.

Ето и пълният текст на приветствието:

Уважаеми господин министър,
Уважаеми вицеадмирал Николов, контраадмирал Петев, генерали, адмирали и офицери,
Уважаеми преподаватели, аспиранти,  слушатели и обучаеми,
Уважаеми ветерани,
Дами и господа,


За мен е чест и удоволствие да Ви поздравя най-сърдечно по случай откриването на новата учебна 2014 – 2015 година. Военната академия „Георги С. Раковски” е най-старото висше военно училище в България и в цялата си вече 102 годишна история е основния стълб на военното ни образование. Тя е била основната „ковачница” за изграждането на военни лидери. Тук са усвоявали основите на военната наука и изкуство много випуски от български офицери. На стотици от тях се е наложило много бързо да се влеят в бойния строй и да прилагат своите знания и умения по време на войните през XX век. Имената на много от тях са записани със златни букви в летописите на българската бойна слава. В годините на демократични промени, наред с подготовката на офицери, във Военната академия започна и подготовка на кадри за нуждите на националната сигурност и отбрана.

2014 е много специална година, тъй като се навършват няколко бележити годишнини. Това са: 100 години от началото на Първата световна война, 75 години от избухването на Втората световна война (на днешната дата), 25 години от рухването на желязната завеса и 10 години от влизането на Република България в НАТО.

През тази година сме свидетели на най-значителните, динамични и безпрецедентни изменения в средата за сигурност в Европа, Близкия изток и Северна Африка. Тези промени, най-вече развитието на обстановката в Източна Украйна, Сирия, Ирак и Афганистан генерират съвсем ясни заплахи и рискове за националната сигурност на страните от Евроатлантическото семейство, в това число и за нас. Никой експерт по национална сигурност преди няколко месеца не би предвидил, че през 21 век, в Европа, отново ще може да се прекрояват със сила граници на суверенни държави. Необходимо беше за кратко време да се развиват теоретични постановки към военната наука, които да систематизират протичащите с голяма скорост събития в Украйна. Анексирането на Крим от Руската Федерация, дестабилизирането на Югоизточна Украйна, съчетано с вече трудното за скриване участие на руски военни във въоръжения конфликт, наложиха спешно разработването на концепция на Алианса за противодействие на новия тип стратегия за водене на война, т.нар. „хибридна война”. Тази концепция ще бъде обсъдена по време на Срещата на високо равнище на НАТО в Уелс след броени дни.

Свидетели сме на преломен момент в политиката за сигурност на НАТО и ЕС като цяло, и в частност на всяка една от страните-членки. Това се отнася в пълна степен и за нашата страна. Подготвени са пакет от мерки по укрепване на колективната сигурност на Алианса и някои от тях вече се изпълняват. Материалите и документите за обсъждане по всички теми за срещата на върха в Уелс бележат повратна точка в изграждането и развитието на системата за сигурност на страните от Североатлантическия договор и държавите-партньори на НАТО. Всичко това налага Република България да намери своето място в тази система и да развива Въоръжените си сили така, че да допринесе според своите възможности за укрепването на колективната сигурност и отбрана.

Процесът на трансформация на въоръжените сили е непрекъснат, но днешните сериозни предизвикателства в средата за сигурност налагат взимането на адекватни, решителни, ефективни и прозрачни мерки за привеждането на системата за отбрана в съответствие с новите изисквания. Военнообразователната система, като важен елемент от нея, следва да се включи активно в усилията на държавното ръководство, Министерството на отбраната и Въоръжените сили, насочени към намиране на верните подходи за изграждане на необходимите отбранителни способности. Това трябва да намери изражение в конкретни и реалистични планове с краткосрочен и средносрочен хоризонт. Академията, със своя висок потенциал и възможности като научен център по въпросите на отбраната и националната сигурност ще бъде много полезна в тази област.

Както досега, така и в бъдеще, главното предназначение на Военната академия е да готви военни кадри за нуждите на армията и въоръжените сили. В този иначе делничен, но наситен с празнично настроение ден, изразявам своето уважение и благодарност за всеотдайния труд на целия личен състав на Академията, който със своя висок професионализъм допринася за изпълнение на основната ? мисия. От друга страна, изразявам своята увереност, че всички Вие ще участвате активно в мероприятията и дейностите по планирането на отбраната и реализирането на формулираните политики. На Военната „Алма матер“, като национална институция за висше образование, квалификация и научни изследвания в сферата на националната сигурност и отбраната, се пада именно сега да играе изключително важна роля в това отношение.

Преди да говорим за формулирането на приоритетите на отбранителната политика, трябва да си дадем сметка за актуалното състояние на системата за отбрана. Въпреки че провеждането на Стратегически преглед на цялата система за сигурност и отбрана не се състоя, а Прегледът на структурата на въоръжените сили завършва със закъснение, вече са направени немалък брой изводи. Към всичките натрупани с годините проблеми като: устойчивото намаляване на бюджета за отбрана; незадоволителното състояние на част от въоръжението и бойната техника; недостатъчната оперативна съвместимост на голяма част от силите и средствата на армията и др., сега се прибави и необходимостта от редуциране на критичната зависимост при текущата поддръжка и ремонта на техниката от определени доставчици.

България няма да допусне изоставане от останалите съюзници при осигуряването на необходимите ресурси за развитие на Воръжените сили, Осигуряването на средствата за инвестиции в съвременни отбранителни способности трябва да е национален ангажимент, а не ангажимент само и единствено в рамките на МО и въоръжените сили. Още следващата година трябва да достигнем заложеното в Бялата книга за отбраната и Въоръжените сили ниво на разходите за отбрана 1,5 % от БВП, а след това до края на десетилетието - плавно нарастване до 2,0 %, колкото е критерият в НАТО. Същото се отнася и за разходите за инвестиции в нови способности и модернизация, които трябва да нарастват от сегашните 2-3 % до 15 – 20 % в края на този период. Това е осъществимо само в случай, че разходите за издръжка на личния състав почти се запазят на текущото ниво и намаляват процентно като относителен дял в бюджета за отбрана.

Не бива да се счита, че държавата ще намери средства за всичко и за всички. Затова е необходимо извършването на обективна приоритизация на необходимите отбранителни способности в съответствие с най-вероятните планиращи сценарии и насочване на инвестициите към способностите с най-висок приоритет. Всички тези стъпки изискват задълбочен и обективен анализ, новаторско мислене и постоянен контакт с останалите съюзници и планиращите органи в НАТО. Необходима е също силна воля, решителност, настойчивост, приемственост и последователност при реализирането на формулираните политики и планове. Във всички тези процеси може и трябва активно да се включи и личния състав на Военната академия, защото системата на отбраната и системата на обучение се нуждаят от единство на теория и практика, от практическа насоченост с отчитане опита на войските и съвременните световни тенденции и стандартите на НАТО и ЕС.

Важно направление за работа на Военната академия, съвместно с другите висши военни училища, е повишаване качеството и конкурентоспособността на българското военно образование. Нашите училища стават все по-търсен партньор за съвместни обучения и тренировки. Провежданото обучение на чуждестранни курсанти и слушатели съвместно с българските им колеги трябва да стане постоянна практика.

Накрая, преди да завърша, бих искал да ви пожелая крепко здраве, лично и семейно щастие, бъдещи професионални успехи, воля и решимост за изпълнение на отговорните задачи, които се възлагат на Военна академия „Г.С.Раковски“ през новата учебна година.

На добър час през новата академична година!


 
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Вицепрезидентът в Първомай: Нуждаем се от сила и обединение, за да започнем големия разговор за бъдещето на България

1 май 2024 | 12:12
Илияна Йотова беше гост на празника на града и 51-ите Майски културни тържества

Президентът Румен Радев наложи вето върху промени в Закона за насърчаване на инвестициите, които застрашават опазването на околната среда и създават риск за ощетяване на публичния интерес

29 април 2024 | 07:07
Без да оспорва необходимостта от ускоряване на изграждането на обектите със стратегическо значение, президентът връща за ново обсъждане в Народното събрание текстовете, чието прилагане би довело до намаляване на нивото на отговорност на администрацията за защита на живота и здравето на хората при изпълнението на мащабни проекти.

Вицепрезидентът: Социално-емоционалното обучение е важно за децата особено в условия на социално неравенство, насилие, противопоставяне

26 април 2024 | 15:03
Илияна Йотова откри конференцията „Овластяваме новото поколение“, на която беше представен за първи път доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие „Социални и емоционални умения за по-добър живот“

Държавният глава: Развитието на българската енергетика трябва да се основава не на стихийни решения, а на ясна стратегия за съхраняване на нейната автономност и независимост

25 април 2024 | 17:05
Политиката и законодателството следва да се правят със загриженост и отговорност към България, а не под натиска на протестите, заяви президентът по време на среща с представители на КНСБ и КТ „Подкрепа“

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки