НОВИНИ

Президентът: Дефицитът на доверие трябва да мотивира политическата система за действие

2014-07-08 12:10:00

Заплахите за върховенството на закона и недовършеният процес на демократизация в много държави от региона са едни от най-важните предизвикателства, които стоят пред просперитета и развитието. Това каза президентът Росен Плевнелиев на форума „Върховенството на закона: основен принцип за устойчива бизнес среда”, който се проведе в София. Държавният глава откри встъпителната сесия на форума с акцент върху ролята на гражданското общество за утвърждаване на върховенството на закона.

„Върховенството на закона е най-важният приоритет на България днес. Без зачитането на закона не може да бъде гарантирана нито свободата на личността, нито на бизнес инициативата“, подчерта президентът и посочи, че страната ни все още има проблем с придържането към принципа на върховенство на закона и този проблем не може да остане скрит. „Всички ние сме длъжници на гражданите по отношение на справедливостта“, каза Росен Плевнелиев, като цитира индекса за демократичност в последния доклад на организацията „Фрийдъм хаус“ за държавите в преход, според който страната ни бележи отстъпление. По отношение обаче на все по-активното и динамично гражданско общество България подобрява позициите си.

Росен Плевнелиев припомни, че гражданите остро поставиха на дневен ред въпроси, свързани с върховенството на закона и показаха, че търпимостта към неспазването на този принцип е изчерпана. „Гражданите ясно заявиха, че искат България да бъде правова държава, в която признатите им права и законни интереси са реално гарантирани, а не само написани. Политиците и всички институции трябва да спазват не само буквата, но и духа на закона, да изпълняват поетите обещания и да работят за прогнозируемост за бизнеса, за прозрачност и за справедливост“, подчерта президентът и апелира за отговорно отношение за преодоляване на чувството за липса на справедливост в обществото.

Нарушаването на принципа на върховенство на закона е и една от причините за спада на доверието в институциите, посочи още Росен Плевнелиев и напомни, че доверието на хората може да бъде възвърнато само с последователност на действията в правилната посока, със спазването на дадените обещания и със свършена работа в интерес на обществото. „Този дефицит на доверие, който имаме днес, трябва да мотивира политическата система за действие, а не да я отслабва. Необходима е промяна в подхода – принципни коалиции, спазени договорености, ясно поети ангажименти, реформи, доведени до успешен край и не отлагане и задълбочаване на проблемите“, категоричен беше държавният глава. Според президента, активното гражданско общество в много страни, включително и в България, показва, че хората искат ясна заявка за промяна. „Това е изключително позитивна обществена енергия и съм благодарен на гражданското общество в България“, заяви Росен Плевнелиев.

Пред участниците в дискусията президентът припомни инициативата си за провеждане на референдум за промяна на изборните правила и посочи отново, че е назрял моментът гражданите да бъдат питани по важните за обществото въпроси. „Гражданите искат да бъдат питани, те са активни и това е подадена ръка, която трябва да бъде използвана. Всеки глас е важен и е добре да питаме народа. Трябва да открием пряката демокрация в интерес на представителната демокрация“, подчерта държавният глава и определи въвеждането на електронен вот като смислена реформа, която работи за доверието на гражданите към институциите.

На конференцията президентът Росен Плевнелиев призова за прагматизъм и за отчитане на постигнатото за изминалите 25 години от началото на демократичните промени в България. „Направихме грешки, но извършихме правилен цивилизационен избор. 25 години по-късно битката се води на други фронтове – върховенство на закона срещу зависимо правосъдие; на свободни медии срещу пропагандни машини; на хиляди малки и средни предприятия срещу шепа олигарси; на институции с лице към хората срещу такива, обслужващи лобисти; на толерантните към различните по вяра срещу всякакви екстремисти; между модерния патриотизъм и криворазбрания национализъм, какъвто виждаме и днес в Европа“, каза президентът в словото си.

Росен Плевнелиев определи връщането към демокрацията и към нейните ценности като най-голямото постижение на страната ни през последното десетилетие. Президентът предупреди обаче, че остават много предизвикателства, които са свързани и с актуалната политическа обстановка, и се обяви за диалог между институциите, политиците и гражданското общество. „Дневният ред, който днес задават хората в България, е правилният дневен ред – на правовата държава, на инвестициите и предприемачеството, на прозрачността на институциите, които създават среда за инвестиции и за нови работни места. Всичко това се базира на сигурност, а тя произтича от върховенството на закона“, каза още президентът в словото си пред участниците във форума.

Конференцията, на която бяха обсъждани въпроси като достъпът до правосъдие и доброто управление, бе организирана от Американската търговска камара в България, Германо-Българската индустриално-търговска камара и Австрийския бизнес съвет. Сред участниците във форума бяха посланиците на САЩ и на Австрия у нас Марси Рийс и Герхард Райвегер, представители на законодателната и на съдебната власт, на бизнеса, на дипломатическия корпус и на неправителствения сектор.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Вицепрезидентът чества 24 май с жителите и гостите на Чепеларе

24 май 2024 | 14:02
Със своето дело светите братя Кирил и Методий и техните ученици ни благословиха да бъдем родени от буквите, писмеността, книжнината, заяви в приветствието си Илияна Йотова

Президентът: Само който не познава колко струва разрухата на невежеството, може да се страхува от цената на образованието

24 май 2024 | 14:02
Слово на държавния глава Румен Радев по случай 24 май - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност

Вицепрезидентът: Българското читалище носи светлината на кандилото пред иконата и никой не може да я загаси

23 май 2024 | 22:10
Илияна Йотова беше гост на 130-годишнината на читалище „Св. св. Кирил и Методий“ в Тополовград

На аудиенцията на президента Румен Радев при папа Франциск Светият отец пожела на България и българския народ здраве, мир и благоденствие

23 май 2024 | 16:04
Българският държавен глава бе приет от главата на Римокатолическата църква по повод Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки