НОВИНИ

Президентът Росен Плевнелиев разговаря с представители на Сената на САЩ

2014-06-08 18:16:00

Президентът Росен Плевнелиев разговаря със сенаторите Джон Маккейн, Рон Джонсън и Кристофър Мърфи, които са на посещение в България. С представителите на Сената на САЩ държавният глава обмени мнения по ситуацията в Украйна, по въпроси на енергийната сигурност и на сътрудничеството на България със САЩ в областта на отбраната и сигурността.

Държавният глава и сенаторите от САЩ споделиха позицията за необходимостта от силен и единен глас на Европа по отношение на кризата в Украйна. Президентът припомни категоричната българска позиция в подкрепа на суверенитета, единството и териториалната цялост на страната. „Украинският народ има право сам да определя бъдещето си“, категоричен беше Росен Плевнелиев и отново апелира за придържане към демократичните принципи и върховенството на закона, които, по думите му, бяха нарушени с анексирането на Крим. „Време е да оставим настрана сметките и да говорим за ценности“, подчерта президентът.

Сенаторите Маккейн, Джонсън и Мърфи посочиха, че една от целите на източноевропейската им обиколка е да призоват за единен глас на Европа по кризата в Украйна, както и да подкрепят сигурността и стабилността на страните от Централна и Източна Европа в контекста на събитията на изток от региона.

Необходимостта от увеличение на бюджетите за отбрана на страните от НАТО до изискваните 2 на сто от БВП също беше подчертана по време на разговора. Съединените щати ще продължат да подкрепят източноевропейските си партньори и в рамките на лансираната от президента Обама програма на стойност 1 млрд. щ.д. за засилване на отбранителното сътрудничество със страните от региона.

По отношение на енергийната сигурност беше подчертана енергийната уязвимост на страни като България от един доставчик на енергоресурси, което изисква повече свързаност на регионално и европейско ниво и диверсификация както на източниците, така и на трасетата за доставка. Президентът потвърди позицията си в подкрепа на изграждането на проекта „Южен поток“, но в синхрон с европейското законодателство и на пазарна основа.

Сенатор Джон Маккейн получи Почетния знак на държавния глава по повод 10-годишнината от членството на България в НАТО и за личния му принос за развитието на двустранните отношения и за подкрепата му за българското членство в Алианса.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Вицепрезидентът: Управляващото мнозинство няма да допусне дискусия по темата за референдума и еврото

20 ноември 2025 | 19:07
Всеки сам може да си отговори на въпроса дали президентът беше прав да поиска референдум за готовността на България да приеме еврото, заяви Илияна Йотова

Вицепрезидентът: Вместо да бъде съюзник, държавата избра да е опонент на българския бизнес

20 ноември 2025 | 11:11
Илияна Йотова беше гост на церемонията по връчването на наградите „Мистър и Мисис Икономика“

Президентът: Сухопътните войски носят непобедимия български дух и са гарант за сигурността и суверенитета на България

19 ноември 2025 | 14:02
Държавният глава и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев участва в отбелязването на бойния празник на Сухопътните войски и 140 години от победата на Българската армия при Сливница

Президентът: Ако народните представители все още имат някакво останало достойнство, трябва да гласуват предложението за референдум, което и в този момент е в деловодството на парламента

19 ноември 2025 | 11:11
Решението на Конституционния съд е победа на правото над произвола на политическата класа. Това решение е задължително и с обратно действие, заяви президентът Румен Радев пред журналисти днес, попитан за тълкувателното решение на Конституционният съд (КС) от вчера.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки