НОВИНИ
Президентът Плевнелиев: Реализацията на личността трябва да стане национална кауза
2012-05-29 12:00:00
Реализацията на дългосрочните приоритети в образованието и науката трябва да доведе до създаването на нова адаптивна средна класа, която да отговаря на нуждите на националната икономика. Това заяви президентът Росен Плевнелиев, който на „Дондуков” 2 първото заседание на Съвета по образование и наука. Реализацията на личността трябва да се превърне в национална кауза и в българското общество има консенсус по въпроса, подчерта държавният глава пред участниците в заседанието на Съвета. Сред тях са вицепрезидентът Маргарита Попова, министрите на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов, министърът по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев, министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, председателят на парламентарната образователна комисия Огнян Стоичков, представители на парламентарно представените политически сили, на работодателските и синдикалните организации и неправителствения сектор.
Новата средна класа - адаптивна, гъвкава, технологична - ще бъде на дневен ред не само в България, но и във всички общества и образователната система е механизмът, който формира необходимите умения, каза още държавният глава. Сред проблемите, които трябва да намерят решения в дългосрочната програма за развитие България 2020, президентът посочи, че младите хора в България са сред най-късно излизащите на пазара на труда в Европа. Основната причина е, че те нямат опит в реалната икономика. У нас далеч под средноевропейското равнище е и делът на младите предприемачи на възраст между 15 и 24 г. Подобна е ситуацията и със самонаетите в България на възраст между 25 и 29 години, подчерта президентът Плевнелиев.
Държавата трябва да гарантира устойчивостта на взаимодействието между бизнеса, образователната система и държавата, счита още президентът Плевнелиев. Ключови според него са възможностите за активно взаимодействие между бизнеса, изследователските центрове в университетите и държавата. Необходима е подходяща законодателна рамка, адекватна образователна инфраструктура, адаптирани методологии за оценка на резултатите в образователната система, както и инвестиции в човешкия капитал, които са с доказана възвръщаемост. България вече има добра основа, която може успешно да бъде надградена, посочи още президентът Плевнелиев пред участниците в заседанието на Съвета.
По време на дискусията беше лансирана идеята в процеса на програмиране на европейските средства за следващия програмен период страната ни да предвиди създаването на отделна оперативна програма за наука и образование. България е единствената страна до момента, която няма договорени средства за наука и научни изследвания, подчерта министър Сергей Игнатов.
Обща беше констатацията на участниците в Съвета за необходимостта от тясно обвързване на системата на висшето и средното професионално образование с изискванията на икономиката и пазара на труда. Необходимо е изработването на ефективни механизми за взаимодействие на бизнеса с образователните институции и за подобряване на условията за придобиване на практически опит от младите хора. Като основен проблем по време на дискусията беше откроен достъпът до образователни услуги в по-малките населени места и оптимизацията на системата на предучилищното и училищното образование.