Вицепрезидентът Маргарита Попова: Правосъдието и законът трябва да станат национален и общоевропейски приоритет
2014-04-15 20:17:00
Ако искаме национален и общоевропейски просперитет, юристите, магистратите и политиците трябва да превърнем правосъдието и закона в национален и общоевропейски приоритет. Това заяви вицепрезидентът Маргарита Попова в приветствието си при представянето на сборника „Лекции на съдиите от Общия съд на ЕС” в Аулата на СУ „Свети Климент Охридски“.
Изданието, чийто предговор е написан от Маргарита Попова, е четвъртият том от поредица на Юридическия факултет на университета за Международната магистърска програма „Право на ЕС”. Сборникът включва лекции, изнесени по време на първата официална визита в България на делегация на Общия съд в Люксембург. Магистратите бяха на посещение у нас през октомври 2012 г. по покана на Маргарита Попова и по повод 60-годишнината на Съда на ЕС и 120-годишнината на Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.
„Добро и справедливост като понятия се размиват и някакси загубиха реалните си очертания“, заяви вицепрезидентът при представянето на сборника. Маргарита Попова посочи, че ако в цяла Европа се наблюдава дефицит в социалните ценности и гражданско недоволство от ниските доходи и икономически растеж, то това се дължи на факта, че на политиците им липсва „достатъчно силна привързаност към закона, към правовостта, към обществения ред". „Ние, като индивидуалности, блестим със собствена светлина, но огънят гори, само когато всички привързани към правото сме заедно, а не разделени“, отбеляза още тя.
„Подкрепата и действията на вицепрезидента Маргарита Попова в полза на европейското право трябва да бъдат приветствани“, се посочва в приветствието на председателя на Общия съд на ЕС Марк Йегер, което беше прочетено по време на представянето. В него се казва още, че посещението у нас на магистратите от Люксембург е имало за цел да покаже, че Общият съд на ЕС има пряко отношение към правата на физическите и юридическите лица в Общността.
Българският съдия в Общия съд на ЕС Марияна Кънчева отбеляза при представянето на сборника, че това е първото по рода си издание, което събира на едно място трудове на европейски магистрати. По думите й, книгата е ясен знак, че България отдава значение на европейските ценности.
В представянето в Аулата на СУ участваха още посланикът на Франция в България Ксавие Лапер дьо Кабан, директорът на Института по европейско право доц. Атанас Семов, деканът на Юридическия факултет на СУ проф. Сашо Пенов, зам.-председателят на ВАС Боян Магдалинчев.