НОВИНИ

Маргарита Попова: Двустранното сътрудничество между България и Чехия е път за преодоляване на кризата

2012-05-24 18:00:00

Двустранното сътрудничество между България и Чешката република е прекрасен начин двете държави да преодолеят последствията от икономическата и финансова криза. Около това мнение се обединиха вицепрезидентът Маргарита Попова и Мирослава Немцова, председател на Долната камара на парламента на Чешката република по време на срещата си. Българският вицепрезидент е на работно посещение в Чехия, където ще участва в Традиционния събор на българите в Централна Европа.

Мирослава Немцова приветства българския гост като изрази задоволство от факта, че визитата се случва на 24-ти май, защото Кирил и Методий са личности, които свързват силно двата народа. Тя определи като отлично нивото на съвременните политически отношения между двете държави. От изключително значение е отличните връзки между институциите на двете държави да се пренесат и на полето на икономическите взаимоотношения, каза Мирослава Немцова и уточни, че България е много популярна дестинация сред чешките туристи.

Вицепрезидентът Попова изрази своята увереност, че Европа ще преодолее кризата и ще излезе по-силна от нея. „Съгласна съм, че трябва да активизираме отношенията в икономическата област, особено в секторите на туризма и енергетиката”, подчерта тя. Съвместни двустранни компании и обмена на кадри в научната област са другите възможни насоки за сътрудничество, според Маргарита Попова.

Вицепрезидентът изтъкна финансовата стабилност в България, както и факта, че вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков зае поста на председател на Надзорния съвет на Европейската банка за възстановяване и развитие. „Това е голямо признание за политиката на българското правителство във финансовата област”, подчерта Маргарита Попова.

Мирослава Немцова представи пред българския вицепрезидент идеите на чешките институции за честванията догодина на 1150-та годишнина от Великоморавската мисия на Светите братя и покани Маргарита Попова на тържествата. Вицепрезидентът Попова заяви, че българската държава ще направи всичко възможно, за да се включи достойно в тържествата. „Делото на Кирил и Методий и техните ученици за изграждането на Европа е основание за гордост в България”, подчерта тя.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Илияна Йотова: Левски ни учи, че страхът, липсата на самочувствие и предателството са най-големите врагове на свободата

17 юли 2026 | 20:08
Държавният глава откри в Търговище паметник на Апостола на свободата

Президентът: Постигането на стратегическа автономия в областта на отбраната изисква повече инвестиции в способностите на Българската армия

17 юли 2026 | 14:02
Държавният глава присъства на националното военноморско учение с международно участие „Бриз 2026“

Държавният глава Илияна Йотова се срещна с д-р Ахмед Маждалани - специален пратеник на президента на Държавата Палестина

15 юли 2026 | 19:07
Президентът Илияна Йотова проведе среща на „Дондуков“ 2 със специалния пратеник на президента на Държавата Палестина и председател на Изпълнителния комитет на Организацията за освобождение на Палестина Махмуд Аббас.

Президентът Илияна Йотова обсъди следващия многогодишен бюджет на ЕС с членове на Европейската сметна палата

15 юли 2026 | 18:06
На срещата на „Дондуков“ 2 членовете на европейската одитна институция запознаха държавния глава с основните моменти от 12-те становища по предложения бюджет на съюза в неговата цялост, както и по секторните политики в него.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЧЛЕН НА КПК

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЦИК

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки