НОВИНИ
Маргарита Попова: Българското читалище ще продължи да бъде средище на духовност и култураrn
2012-05-23 13:00:00
Реформата в читалищната дейност трябва да съхрани българското читалище като огнище на духовност и култура. Това заяви вицепрезидентът Маргарита Попова, която се срещна днес с представители на Съюза на народните читалища. По време на срещата вицепрезидентът подчерта, че значението на читалищното дело е от особено важно значение за малките населени места у нас и често пъти именно читалището е институцията, поддържаща културния и духовния живот.
Председателят на Съюза на народните читалища Николай Дойнов изрази признанието си за заявения от страна на президентската институция ангажимент да подкрепи читалищното дело. Той посочи, че в България функционират 3 500 читалища и има над 500 000 читалищни дейци. “Освен духовна, читалищата имат и социална функция. В малките населени места те са не само център на културна дейност, но и средища за обществен и политически дебат”, заяви Николай Дойнов и добави, че модернизацията на читалищата е наложителна и ще допринесе за това младите хора да бъдат привлечени отново към тях. Николай Дойнов изрази удовлетворението си от успешната реализация на проекти по програмата “Глобални библиотеки-България”, финансирана от Фондация “Бил и Мелинда Гейтс”, по която са усвоени 15 млн. долара, както и от разговорите между президента Росен Плевнелиев и Бил Гейтс за провеждането на нова фаза на програмата в България.
Обща бе позицията по време на срещата, че Законът за народните читалища трябва да отразява завършена и цялостна концепция за развитието на читалищното дело, с което да се преодолеят честите промени в него. Читалищните дейци изразиха надежда, че промяната в закона ще улесни читалищата и при кандидатстването за финансиране по оперативните програми на ЕС.