НОВИНИ

Държавният глава апелира за честен дебат и за обществена солидарност по проблемите на хората с увреждания у нас

2014-02-27 11:34:00
Не уврежданията правят хората непълноценни, а средата, която не може да ги възприеме. Новият подход към хората с увреждания изисква промяна в стереотипите на обществото като цяло, както и законодателни промени за активното включване на хората с увреждания. Това заяви президентът Росен Плевнелиев на конференцията „Променя ли се светът на хората с увреждания“, която се провежда по повод две години от ратификацията от България на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания.
 
По данни на Световната здравна организация, над един милиард от хората в света са с увреждания, а на всеки пет лица, живеещи в бедност, едно е с увреждане. Често те са изправени пред бариери в образованието и обучението си, което води до бедност, до социално изключване и до ограничаване на основни човешки права, подчерта държавният глава пред участниците във форума. 
 
Росен Плевнелиев определи като голяма крачка напред Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания, която въвежда промяна на фокуса от медицинския подход на закрила към социален подход, основан върху правата на човека, тяхното зачитане и ефективно упражняване. „Това е основно предизвикателство пред политиците, институциите, гражданското общество и самите граждани“, каза държавният глава.
 
Президентът коментира, че делът на заетост на лицата с увреждания у нас, според последното национално преброяване на населението, е едва 22 процента, докато при хората без увреждания е 59 на сто. Това означава, че при хората с увреждания рискът от социално изключване е почти три пъти по-висок, каза Росен Плевнелиев. Той беше категоричен, че при осигурена благоприятна среда хората с увреждания могат да реализират своя потенциал и страната ни вече има немалко постижения в тази посока. „Не трябва да подхождаме с ниско самочувствие - в някои отношения страната ни е иноватор, много е постигнато, но много още можем да постигнем. Все повече хора в България имат за своя каузата на хората с увреждания и резултатите вече са налице“, каза държавният глава, според когото у нас вече се наблюдава промяна на подхода. „Искам обаче да видим повече резултати, да ги окуражим и да ги покажем. Достойнството на българите е и плод на резултатите от усилията да подредим собствения си дом, включително да подадем ръка на нуждаещите се“, заяви още държавният глава. 
 
Росен Плевнелиев постави акцент върху необходимостта да се улесни достъпът до физическата среда, транспорта, информационните и комуникационните технологии, до стоки и услуги. Предизвикателство е също така получаването на адекватно образование, за да бъдат хората с увреждания конкурентни на пазара на труда. „Належащата вече реформа в образованието трябва да интегрира и да използва потенциала на хората с увреждания“, категоричен бе държавният глава. 
 
Президентът апелира за честен дебат и за обществена солидарност по проблемите на хората с увреждания у нас. „Те са част от нас - те са наши роднини и близки, те имат нужда от съпричастност, от съдействие, от признание и от помощ да упражняват своите права на граждани и да развиват потенциала си в интерес на държавата и обществото. Наш дълг е да ги подкрепим“, заяви още Росен Плевнелиев.
 
Към днешна дата страни по Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания са 141 държави, 25 от които са членки на ЕС. Съюзът е поел ангажимент да изгради до 2020 година Европа без бариери за близо 80 милиона хора с увреждания.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Румен Радев наложи вето върху промени в Закона за насърчаване на инвестициите, които застрашават опазването на околната среда и създават риск за ощетяване на публичния интерес

29 април 2024 | 07:07
Без да оспорва необходимостта от ускоряване на изграждането на обектите със стратегическо значение, президентът връща за ново обсъждане в Народното събрание текстовете, чието прилагане би довело до намаляване на нивото на отговорност на администрацията за защита на живота и здравето на хората при изпълнението на мащабни проекти.

Вицепрезидентът: Социално-емоционалното обучение е важно за децата особено в условия на социално неравенство, насилие, противопоставяне

26 април 2024 | 15:03
Илияна Йотова откри конференцията „Овластяваме новото поколение“, на която беше представен за първи път доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие „Социални и емоционални умения за по-добър живот“

Държавният глава: Развитието на българската енергетика трябва да се основава не на стихийни решения, а на ясна стратегия за съхраняване на нейната автономност и независимост

25 април 2024 | 17:05
Политиката и законодателството следва да се правят със загриженост и отговорност към България, а не под натиска на протестите, заяви президентът по време на среща с представители на КНСБ и КТ „Подкрепа“

Президентът: Образованите млади хора на България дават надежда, че страната ни може да преодолее регионалните дисбаланси и социалните неравенства

25 април 2024 | 13:01
Държавният глава прие на „Дондуков“ 2 студенти от СУ „Св. Климент Охридски“

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки