НОВИНИ

Президентът Росен Плевнелиев обсъди ситуацията в Украйна с посланика на страната у нас Микола Балтажи

2014-02-21 16:22:00

Незабавно да бъде прекратено насилието и бързо да бъде намерено политическо решение на ситуацията в Украйна. За това настоя президентът Росен Плевнелиев пред украинския посланик Микола Балтажи, с когото разговаря днес на „Дондуков“ 2. Държавният глава за пореден път остро осъди употребата на сила, действие, довело до отнемането на живота на десетки невинни граждани.

Посланик Микола Балтажи информира държавния глава за ситуацията в страната и му благодари за това, че лично той е един от най-силните адвокати за европейското развитие на Украйна.

Трайното решение на политическата криза минава през формирането на ново правителство на националното съгласие, провеждане на предсрочни президентски избори и конституционна реформа, посочи Росен Плевнелиев. Президентът подчерта, че е крайно време управляващи и опозиция да осъзнаят историческата си отговорност за бъдещето на страната и на украинския народ. Украинското гражданско общество ясно заяви своя цивилизационен избор и управляващите трябва да го чуят, коментира държавният глава. Росен Плевнелиев припомни, че нееднократно е поставял въпроса пред европейските държавни и правителствени ръководители за ускорени и адекватни действия в подкрепа на демократичното и икономическото развитие на Украйна от страна на ЕС. Държавният глава заяви, че като президент на държава-членка на ЕС ще работи за единна позиция на Съюза и ще настоява да се предприемат спешни мерки от страна на ЕС в подкрепа на икономическото възстановяване и стабилизиране на страната.

Според президента, настоящата криза показва недвусмислено, че единственото устойчиво дългосрочно решение за Украйна е като единна и независима европейска държава. Предложението за подписване на Споразумението за асоцииране е в сила, вратата на ЕС е отворена за Украйна, подчерта държавният глава. Росен Плевнелиев посочи, че европейската идея е обединяваща – за мир и за човешко развитие. В една демократична и европейска Украйна всички малцинствени групи ще се чувстват равноправни, коментира още президентът.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Илияна Йотова: Левски ни учи, че страхът, липсата на самочувствие и предателството са най-големите врагове на свободата

17 юли 2026 | 20:08
Държавният глава откри в Търговище паметник на Апостола на свободата

Президентът: Постигането на стратегическа автономия в областта на отбраната изисква повече инвестиции в способностите на Българската армия

17 юли 2026 | 14:02
Държавният глава присъства на националното военноморско учение с международно участие „Бриз 2026“

Държавният глава Илияна Йотова се срещна с д-р Ахмед Маждалани - специален пратеник на президента на Държавата Палестина

15 юли 2026 | 19:07
Президентът Илияна Йотова проведе среща на „Дондуков“ 2 със специалния пратеник на президента на Държавата Палестина и председател на Изпълнителния комитет на Организацията за освобождение на Палестина Махмуд Аббас.

Президентът Илияна Йотова обсъди следващия многогодишен бюджет на ЕС с членове на Европейската сметна палата

15 юли 2026 | 18:06
На срещата на „Дондуков“ 2 членовете на европейската одитна институция запознаха държавния глава с основните моменти от 12-те становища по предложения бюджет на съюза в неговата цялост, както и по секторните политики в него.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЧЛЕН НА КПК

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЦИК

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки