НОВИНИ

Вицепрезидентът призова за солидарност между институциите по проблемите на търсещите закрила в България

2013-10-09 18:25:00


Търсещите закрила в България не просто трябва да бъдат посрещнати, но и приети, заяви вицепрезидентът Маргарита Попова, която взе участие в заседанието на Парламентарната комисия по въпросите на децата, младежта и спорта. На заседанието си представители на институциите обсъдиха ситуацията с нарастващия брой на търсещите закрила у нас. „Преобладаващата част от тези хора са жени и деца и това трябва да е водещо при обсъждането на техните проблеми“, подчерта вицепрезидентът.

Маргарита Попова определи ситуацията като „най-голямото предизвикателство“ пред страната ни и отново подчерта, че в действията си държавата трябва да спазва принципите на хуманност и на сигурност за гражданите. „Хората, които напускат Сирия, не оставят родните си места, защото имат правото на избор между много възможности, а защото това е единственият им вариант за спасение”, подчерта вицепрезидентът.

От друга страна, допълни Маргарита Попова, българските институции трябва да отправят категорични послания и да призоват хората към спокойствие. „Трябва да покажем на българските граждани, че институциите познават явлението, че имаме знания и говорим вещо. Това е единственият добър начин да ги убедим, че хората, които държат в ръцете си проблема, желаят искрено и могат да се справят с него”, коментира българският вицепрезидент.

Маргарита Попова предложи да бъде създаден единен информационен център, който да предоставя фактите своевременно и обективно.  

„Задължение на страната ни е да посрещне хората, които напускат родните си домове и поемат пътя на бежанците, не само от добронамереност, но и в името на сигурността на тези, които пристигат в България, както и на българските граждани“, каза още вицепрезидентът пред парламентарната комисия и призова отново за солидарност между институциите за преодоляване на проблемите, породени от миграционния натиск върху страната ни.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Йотова: Българските читалища, които устояват на трудностите вече 170 години, имат своето бъдеще и в 21 век

23 април 2026 | 16:04
За развитието на читалищното дело и за честването на знаковата му годишнина държавният глава разговаря с представители на Националния комитет за отбелязване на юбилея

Илияна Йотова: Обществените медии не са безмълвни регистратори на събитията, а активни участници в демократичните процеси

22 април 2026 | 15:03
Качествената журналистика се прави от смели журналисти, но и с ресурси, гарантиращи икономическа и политическа независимост, заяви президентът на Медийната среща на върха на Европейския съюз за радио и телевизия

Държавният глава: Българските граждани искаме правосъдие, което гарантира справедливост

22 април 2026 | 14:02
Оставката на изпълняващия функциите главен прокурор е необходимата, но само първа стъпка, коментира Илияна Йотова

Президентът: Докато правосъдната система продължава да е обвързана с политически влияния, българите няма да дочакат справедливост

21 април 2026 | 18:06
От съдебната власт зависи стабилността и на другите институции и тяхната легитимност пред гражданите, заяви президентът Илияна Йотова на тържественото събрание на Съюза на юристите в България, с което се отбелязват Денят на Конституцията и професионалният празник на юриста.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки