НОВИНИ

Росен Плевнелиев в Краков: Реформите са изходът от финансовата и икономическата криза

2013-10-09 15:35:00

Гарантирането на финансова стабилност, постигането на растеж и устойчиво развитие трябва да продължат да бъдат сред основните приоритети на държавите в Европейския съюз. „Няма бутон в Брюксел, с натискането на който да се намери изход от финансовата и икономическата криза, навсякъде са необходими реформи.“ Това заяви президентът Росен Плевнелиев на пресконференцията на държавните глави от групата "Арайолуш", с която приключи двудневната среща в полския град Краков. Българският президент за първи път взе участие в този формат.

На втория ден от срещата президентите на България, Полша, Германия, Финландия, Естония, Португалия, Италия и Латвия обсъдиха предстоящата през ноември т.г. във Вилнюс Среща на върха по Източното партньорство.

Европейският съюз е изправен пред голяма отговорност по отношение на страните от Източното партньорство. Президентът Росен Плевнелиев коментира, че процесът на асоцииране на държавите от Източното партньорство е продължителен, но изрази надежда, че през ноември ЕС ще вземе правилното решение в подкрепа на Украйна, Молдова и другите страни от инициативата.

Трансатлантическото търговско и инвестиционно партньорство между Европейския съюз и САЩ е от стратегическо значение и е важен инструмент за по-голям растеж и интеграция, посочи още българският президент на заключителната пресконференция на срещата в Краков. Държавните глави от групата „Арайолуш“ подкрепиха преговорите и изразиха надежда споразумението ЕС-САЩ да бъде подписано през 2014 година.

Следващата среща на Групата ще се състои през 2014 г. в Португалия, където ще бъде отбелязана 10-годишнината от създаването на формата за диалог на държавните глави.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Илияна Йотова откри учебната година в Стар Бешенов в най-старото създадено от българи училище в чужбина

8 септември 2025 | 17:05
Теоретичният лицей „Св. св. Кирил и Методий“, който чества 280-и юбилей, беше удостоен с плакета на вицепрезидента

Държавният глава: Съединението е триумф на народната воля над цинизма на великите сили и победа на дръзките над конформистите

6 септември 2025 | 21:09
Скъпо сме плащали в миналото за унизителното разбиране, че от нас нищо не зависело и съдбата ни се решавала другаде, подчерта президентът Румен Радев в словото си при тържественото отбелязване в Пловдив на 140-ата годишнина от Съединението на България

Вицепрезидентът: Да търсим силата на съгласието, а не силата на разделението – това е заветът на Съединението

6 септември 2025 | 09:09
Илияна Йотова чества заедно с жителите и гостите на Първенец 140-годишнината от Съединението на Княжество България и Източна Румелия

Президентът: Преди 140 години жителите на Чирпан се наредиха сред достойните българи, превърнали Съединението в победа на българския дух

5 септември 2025 | 21:09
Румен Радев приветства жителите на Чирпан за празника на града и отбелязването на 140 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки