НОВИНИ

Президентите от „Аррайолуш“: Европейските политически лидери да не обвиняват Брюксел за вътрешните си проблеми

2013-10-09 10:07:00

Заедно с икономическата криза Европа трябва да се бори и с кризата на доверие и с евроскептицизма сред европейските граждани. Това беше позицията, около която се обединиха държавните глави от групата "Аррайолуш", които провеждат неформална среща в полския град Краков. Президентите на Полша, Германия, Финландия, България, Естония, Португалия, Италия и Латвия призоваха политическите лидери в Европа да спрат да обвиняват Брюксел за вътрешните си проблеми, тъй като това също руши доверието в Съюза.

Според държавните глави на страните от „Аррайолуш“, икономическият растеж и създаването нови работни места трябва да бъдат водещи приоритети на Европейския съюз.

На форума президентът Росен Плевнелиев подчерта, че европейските икономики не трябва да растат за сметка на следващите поколения, а държавите не трябва да харчат повече, отколкото произвеждат. Пред своите колеги българският държавен глава отново призова на гражданите да не бъдат давани неизпълними обещания.

В Краков Росен Плевнелиев откри пътуващата изложба „Силата на гражданското общество: съдбата на евреите в България“, посветена на 70-годишнината от историческия акт на българския народ по спасяването на българските евреи през Втората световна война.

„Толерантността не е даденост, тя трябва да се предава на всяко следващо поколение и то трябва да бъде възпитавано в такъв дух. България е добър пример за това и дори днес в центъра на София една до друга стоят православна църква, католически храм, синагога и джамия“, заяви президентът на церемонията, на която присъства и кметът на град Краков проф. Яцек Майхровски.

В Центъра за еврейска култура в старата полска столица Краков държавният глава припомни историята на спасяването на българските евреи по времето на Втората световна война и решаващата роля на българското гражданско общество. Държавният глава припомни, че в трудния исторически момент България е била единствената държава в Европа, в която еврейската общност не само е оцеляла, но е увеличила своята численост. В изказването си президентът Плевнелиев отдаде почит на жертвите на Холокоста и призова уроците от миналото да бъдат помнени. За откриването на изложбата в Центъра за еврейска култура бяха дошли и студенти по българистика от Краков.

На втория ден от посещението си в Полша президентът ще вземе участие в Третата пленарна сесия на срещата на групата „Аррайолуш“, на която ще бъдат съгласувани позициите на европейските страни за Срещата на върха по „Източното партньорство“. Акцент ще бъде поставен върху предстоящата среща във Вилнюс в края на месец ноември, на която се очаква да бъде подписано Споразумение за асоцииране между ЕС и Украйна и да бъдат парафирани споразумения за асоцииране с Грузия и с Молдова.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Румен Радев: Египет е партньор със стратегическо значение за България и ЕС

2 ноември 2025 | 08:08
Българският държавен глава участва в церемонията по официалното откриване на Големия египетски музей в Гиза

По инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова президентската институция представи изложба за покръстването, глаголицата и кирилицата

1 ноември 2025 | 16:04
По покана на вицепрезидента Илияна Йотова проф. Казимир Попконстантинов запозна посетителите с историята на артефактите

Държавният глава: Подобно на нашите възрожденци само с традициите и родолюбието можем да търсим заедно мястото на България в модерния свят

1 ноември 2025 | 15:03
За Деня на народните будители президентът приветства в Гербовата зала дейци на културата и науката и отличи ученици и студенти за високи постижения

Държавният глава и върховен главнокомандващ Румен Радев почете паметта на загиналите български воини

1 ноември 2025 | 12:12
Държавният глава участва във военния ритуал – панихида пред Военния мавзолей-костница на Централните софийски гробища

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки